top of page

Ümit Falay’’ Baskı sektörünün büyüme ivmesi Etiket yönünde !..

Reflek Etiket ve Matbaa Malzemeleri Firma sahibi Ümit Falay’’ Baskı sektörünün büyüme ivmesi Etiket yönünde !..

Ümit bey sizi tanıyabilir miyiz mesleğe ne zaman başladınız?

Ümit Falay mesleğe 1994 Sultanahmet Matbaa Meslek Lisesi’yle başladım, 1997 - 1998 Güzel Sanatlar Matbaası, 1998 - 2000 Mega Basım, 2001 – 2004 yıllarında Gül Matbaacılık da ofset operatörü olarak çalıştım. Sonra meslekte ilerleme ve sektöre hizmet etme adına 24 yaşında mesleğe bir ara vererek ünİversite okumaya karar verdim Marmara Üniversitesi Matbaa öğretmenliği kazandım ve üniversite hayatım başladı okul devam ederken ve bittikten sonra sırası, 2007 - 2011 Promat Basım Yayın, 2012 - 2013 Kalidera Matbaacılık Ambalaj, 2013 - 2015 Filmon Ofset Filmcilik Ltd., 2015 - 2015 Tor Ofset’te üretim yöneticiliği pozisyonlarında görev yaptım.

2015 - 2020 hubergroup Türkiye’de teknik satış uzmanı olarak, 2020 - 2021 Frimpeks’de satış uzmanı olarak çalışarak yaklaşık 1.5 yıla yakın kendi şirketimiz olan Reflek Etiket ve Matbaa Malzemeleri şirketimizi kurduk.

Ümit bey Refleks etiket ve matbaa malzemeleri hakkında neler söylemek istersiniz?

Ofset kökenli biri olarak sektörde hangi alanda boşluk var, sektöre ne gibi hizmetlerde bulunuruz anlamında geniş bir ar-ge çalışmamız oldu etiket alanında bu açığı hissettik gördük yatırımların bu yöne evrildiğini sektörün bu yönünün daha büyüyeceğini düşünerek firmamızı 2022 yılında kurduk çalışmalarımız bu yönde devam ediyor.

Ürünler hakkında neler söylemek istersiniz?

Firma olarak bir çok ürünle sektöre hizmet veriyoruz. Bunlar, Uv laklar, Ofset baskı mürekkepleri, Baskı kimyasalları, Kalıp kimyasalları, Merdane bakım ürünleri, Sprey ürünler, Selefon tutkalları, Anilox temizleme ürünleri, Klişe bantları, Hazır oluklar, Bant çeşitleri, Eldivenler , Ofset baskı blanketleri ve kendi patentli markamız olan Reflex Print Solutions ile Uv solventler baskı kimyasalları ve çeşitli ürünleri sektörün hizmetine sunuyoruz. Özellikle UV baskı sistemlerinde kullanılan sarf malzeme ve kimyasallar alanında uzmanlaşmaya çalışıyoruz.

Ümit bey çok yeni firmasınız ama 2022 yılını nasıl geçirdiniz? 2023 nasıl geçiyor beklentiler konusunda neler söylemek istersiniz?

Evet dediğiniz gibi sektörde çok yeni bir firmayız, koşacak yolumuz çok uzun herşeyin bilincindeyiz acele etmiyoruz planlı hareket ediyoruz bu çalışmanın faydasını yakından hissediyoruz. 2022 yılı hedeflerimiz belliydi çok rahat bir şekilde hedeflerimizi yakladık hatta üzerinede çıktık diyebilirim. Sektör zaten senin ne yaptığını senin nasıl bir çalışma çizgin olduğunu iyi biliyor, dolayısı ile sektörde kalıcı olmak ve büyüyerek yolumuza devam etmek istiyoruz. 2023 yılı biraz sıkıntılı başladı asrın felaketi deprem yaşadık (ölen vatandaşlarımıza rahmet yaralı kardeşlerimize de şifalar diliyorum ) devamında seçim atmosferinde 2 ayımız geçti 2023 yılı hedeflerimiz yüksek 12 milyon TL lik bir ciroyu yakalayıp 2024 yılına bu rakamı ikiye katlamak istiyoruz ki bu gücümüzün olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim.

Sektörde en çok hangi durumlarda zorluklar yaşıyorsunuz?

Bütün sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzdede ürün tedariklerinde sıkıntılar var, özellikle fiyat değişkenliği çok yaşıyoruz, kurun belirsizliği satışlarada etkiliyor fakat piyasada fırsat var çünkü kriz fırsatları doğuruyor fiyat değişkenliği müsterileri yeni firma arayaşına itiyor buda bizim için yeni müşterilerle buluşma çalışma imkanınız sağlıyor biz ümitle mücadele etmeye kararlıyız ve gelecektende ümitliyiz.

Baskı sektörünün büyüme ivmesi hangi tarafta bu konuda neler söylemek istersiniz?

Pandemi döneminde baskı sektörü özellikle ambalajda gözle görülür derecede büyüme ve yatırım aldı, fakat bu büyüme pandemi sonrası biraz duraklama dönemini yaşıyor dolayısı ile baskı sektörünün büyüme ivmesinin etiket tarafına yöneldiğini yaptığımız araştırmalara görüyoruz bizimde etiket tarafında olmamızın ne kadar doğru bir karar verdiğimizin göstergesi. Etiket firmalarının yatırımı bir ambalaj firmasına göre daha düşük maliyetlerde yapılabiliniyor ve hızlı büyüme oranı etiketin çok daha fazla şöyleki 5 yıl önce deseydiniz ki sektörde kaç etiket firması var en fazla 10 adeti geçmez cevabını alırdınız şuan ise bu sayı en az matbaa firmaları kadar olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Son eklemek istediğini bir şey varmı?

Eklemek istediğim firma olarak yukarıda da saydığım bütün ürünlerimizi Türkiye genelinde satışını gerçekleştiriyoruz geleceğe yatırım yapıyoruz etiket ve ambalaj baskı sektörüne hizmet etmek istiyoruz bunu başaracak alt yapımız satış ekibimiz ve ağımız mevcut, geliştirmek için de sürekli yatırımlar yapıyoruz. Bizi sektörle buluşturan,müşterilerimize kendimizi anlatma fırsatı veren Matbaa dijital dergisinede teşekkür ederizComments


bottom of page