top of page

“2024 yılında yatırımlara ilişkin hareketlilik bekliyoruz .”


Aras Makine A.Ş. Genel Müdürü Hamdi Kaymak ile 2022 ve 2023 yılı değerlendirmesini yaparak, önümüzdeki çalışma dönemlerinde katılacakları fuarları ve beklentilerini dile getirdi.Hamdi Bey, 2022 ve 2023 yılının ilk 6 ayını hem sektör hem firmanız açısından değerlendirebilir misiniz?


Pandeminin başlangıcındaki kısa süreli ani durgunluğun sonrasında ambalaj sektörü ve yine ticari matbaacılık alanında özellikle kitap basım üretimi yapan firmalarımızın kapasitesinde yüksek artışlar gerçekleşmişti. Bu olumlu yükseliş 2022 yılı ortalarına kadar da devam etti. Fakat Ukrayna sorunu ve global ekonomilerde yaşanan sıkıntılar sebebiyle 2022 yılının ikinci yarısından bugüne bir yavaşlama olduğunu da gözlemliyoruz. Özellikle finansal piyasalarda yaşanan daralma neticesinde de hem finansa ulaşma hem de finans maliyetlerindeki artışlar da bazı yatırımların ertelenmesini beraberinde getirdi. Bu genel duruma paralel olarak yılın ilk yarısında yatırımların devam ettiğini ama önceki yıla kıyasla finansal piyasalardaki daralma neticesinde yılın ilk yarısı için bir yavaşlama olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumun yılın son çeyreği itibarıyla yavaş da olsa toparlanacağı ve özellikle önümüzdeki yıl için yatırımlarda hareketliliğin artacağını öngörüyoruz.


Aras Grup hangi fuarlarda bulundunuz? Hangi fuarlarda olacaksınız? 2024 Drupa fuarı hakkında neler söylemek istersiniz?


Aras Grup firmaları olarak sektör için önemli furaların tamamında katılımcı ya da ziyaretçi olarak bulunduğumuzu belirtmek isterim. Bu yılın en önemli fuarı Interpack ambalaj fuarına katılımcı olarak katıldık. Yine yerel sektörümüz için çok önemli olan fuarı Tüyap Ambalaj fuarında da yerimizi alacağız. Yine yıl içinde Amerika, Rusya, Fransa’da düzenlenecek ambalaj fuarlarında katılımcı olarak yer alacağız. 2024 Drupa fuarı basım sektörü için çok önemli. Pandemi sbebyle bir dönem yapılamayan fuar 8 yıl sonra gerçekleşmiş olacak. Birçok üretici firmanın yeni teknolojilerini sergilemek için güz saydığı çok önemli bir fuar. Biz yine grup firmalarımızla birlikte şimdiden fuar hazırlıklarımızı tamamladık. Türkiye’den gelecek sektör paydaşlarımıza yeni teknolojilerin tanıtımı konusunda destek olmak için stantlarda kalabalık bir ekip olarak bulunacağız. Dijital teknolojilerdeki hızlı gelişimin de gözlemleneceği bu fuar için heyacanlı bir bekleyiş içindeyiz.

Drupa Fuarına sektörün önde gelen bazı firmaların katılmayacağını biliyoruz, fuara etkisi konusunda neler söylemek istersiniz?

Evet bazı firmaların Drupa fuarında yer almayacağını duyduk. Katılım sağlamayacağını açıklayan firmalar sayısal olarak çok az. Bu sebeple fuarın önemi ve genel katılımı çok fazla etkileyeceğini düşünmüyoruz. 8 yıl sonra sektör için özel bir önem taşıyan bu kült fuarın fuarcılık kültüründeki değişimlere rağmen uzun yıllar aynı önemi sürdüreceğini düşünüyoruz. Bu sebeple yine yoğu katılımcı ve ziyaretçi sayılarını bu fuarda da gözlemleyeceğiz.


Son eklemek istediğiniz bir şey var mı?


Bu yıl hem global pazarlar hem de Türkiye için sıkıntılı bir süreç içindeyiz. Özellikle Avrupa pazarında belirgin bir daralma gözlemleniyoruz. Bizim de en büyük ihracat pazarımız olması sebebiyle yılın ilk yarısında ihracat ağırlıklı çalışan üreticilerimiz için bu durum talep azalmasını beraberinde getirdi. Özellikle yılın son çeyreği ve sonrasında Avrupa pazarındaki toparlanmaya da paralel olarak önümüzdeki yıl için daha hareketli ve pozitif gelişmelerin daha güçlü olduğu bir dönem olmasını umuyoruz.

Comments


bottom of page