top of page

Aras Makine 2024 drupa

Aras Makina A.Ş. Genel Müdürü Hamdi Kaymak;

“Drupa fuarı yeni yatırımlar için motivasyon katkısı sağladı.”

 Hamdi bey kısaca 2024 durupa’yı anlatabilir misiniz? Nasıl geçiyor? Talepler konusunda neler söylemek istersiniz?

2020 yılında yapılması gereken Drupa fuarı pandemiden dolayı iptal edilmişti.  Dolayısıyla 8 yıl gibi uzun bir süre sonra yeniden Drupa fuarındayız. Üretici firmalar bu uzun sürede biriken bir çok yeni teknolojik yenilikleri bu fuarda sergiliyorlar. Önceki fuarlarla kıyaslama yapmak gerekirse fuarda hem katılımcı hem de ziyaretçi olarak kısmi bir azalma olduğu söylenebilir. Fakat ziyaretçi niteliği olarak da yüksek bir profil olduğunu gözlemliyoruz. Son dönemde yaşanan siyasi-ekonomik gelişmelere Schengen ülkeleri için vize alamda yaşanan zorluklarda bu azalmanın bir başka nedeni.

Genel olarak fuar kültüründeki değişimleri de not etmek gerekir. Daha önceki fuarlarda bir çok projenin satışa dönüşmesine yönelik çalışılırdı. Artık projeler fuar zamanını beklemeden sonuçlandırılmaya çalışılıyor. Bizim fuarda temsilciliğini yaptığımız 16 üretici firmanın standı var. Biz bu stantlarda Türkiye’den gelen sektör temsilcilerine baskı ve baskı sonrası teknolojilerindeki yeni gelişmelerin tanıtımlarını yapıyoruz. Açıkçası global yaşanan sıkıntılara rağmen bahsettiğimiz yüksek nitelikli ziyaretler bizlere gelecek dönem için daha pozitif bir yatırım dönemi olacak mesajını veriyor. Genel kabul özellikle bu yıl son çeyreği ve gelecek yıl için genel olarak sektörel büyüme ve kapasite artışları olacağı görüntüsünü veriyor. Bu durumda da bu yıl için yavaş da olsa özellikle önümüzdeki yıla yönelik yatırım beklentisinin artacağı yönünde. Bahsettiğimiz üzere fuar satış kültüründe farklılaşmalar olsa da yine de bazı projelerin fuar sürecinde finalize edilmesi motivasyonumuzu da arttırıyor. Biz bugün KOMORI olarak bölgemizdeki ilk 8 renkli ve çift laklı yüksek konfigürasyon özelliklerine sahip baskı makinesi siparişi için anlaşma yaptık. Bu hem Türkiye olarak bizim hem de üretici firma Komori için gerçekten çalışma motivasyonunu yükselten bir proje.
 

Temsilciliğini yaptığınız firmalarla hangi salonda ziyaretçilerle bir araya geldiniz? Ürünler hakkında kısa bilgi verebilir misiniz?

KOMORI / Drupa - Hall 15 / E02

Kolay kullanımı, yüksek otomasyonu ve üstün performansı ile Lithrone G40 Advance, beklentilere eksiksiz cevap verir. KHS-AI sitemi, mürekkep yoğunluğu optimum seviyede tutar ve böylece baskıda gerçek kaliteyi fire vermeden yakalamanızı sağlar. Lithrone G40 Advance otomatik kalıp takma sistemi, otomatik yıkama ve otomatik hava ayar sistemleri ile iş hazırlık sürenizi azaltır; iş akışında size zaman kazandırır. Yeni Lithrone G40 Advance’in çevreye duyarlı yeşil enerji teknolojisi ve düşük enerji tüketimi ile maksimum verimliliğe ulaşarak baskı endüstrisinde fark oluşturur. Bu özellikleri gelen ziyatçiler standa görme ve ,inceleme fırsatı yakaladır.
 KOMORI CAMBON / Drupa - Hall 15 / E02

Komori Chambon ofset, gravür flekso ve hibrit baskı teknolojisiyle gıda, sigara ve her türlü karton ambalaj üretimine yönelik özel çözümler sundu.  Komori Chambon, baskıya yönelik web baskı makineleri üretiminde uzmanlaşmıştır ve sonlandırma kalitesinde ambalaj ofset baskı, rotogravür, flekso veya karışık kağıt üzerinde işlemler, sıvı ambalajlama için kağıt karton, genel katlama diğerlerinin yanı sıra karton ve tütün ambalajı pazarlarına hizmet vermektedir.

HORIZON / Drupa - Hall 6 / F21-3

Horizon kule tip harman, harmanlı tel dikiş, tek kafa ve dört kafa Pur tutkallı veya Eva tutkallı kapak takma makineleri, yumuşak kapak takma hatları  ve dijital baskı makineleri için  en doğru sonlandırıcı konfigrasyonların oluşturulup kaliteli baskı sonrası işlemlerinizi çözümler. Kapak takma sistemlerinde kompak yapısı sayesinde yer gereksimi düşüktür.  Sıcak tutkal ve PUR tutkallama teknikleri piyasanın ihtiyaçlarını  karşılayabilmektedir. Ayrıca işten işe geçişteki ayar süreleri çok kısa tırajlı işlerde bile süratlidir.  Horizon üstün başarılara sahip olan BQ-470 Kapak makinesinin temelleri üzerine inşa ettiğin Yeni 6.Nesil BQ-500 kapak takma makinesi yoğun ilgi gördü. Horizon BQ-500 kapak takma makinemiz ile isteğe bağlı EVA tutkal veya PUR tutkal donanımlı yada her iki sisteminde dahil olduğu konfigürasyon tercih edebilmekteyiz. PUR tutkal kullanacağımız zaman özel taşıyıcıları ile EVA tutkal kazanı ile değiştirmesi hızlı bir şekilde operatör tarafından kolayca yapılabilmektedir. Yine isteğe bağlı ön ısıtıcılı 18 litrelik EVA ön ısıtma kazanı ile yüksek hacimli işlerde makineyi durdurmadan otomatik tutkal ekleme özelliği bulunmaktadır. Horizon AF-408F Prospektüs katlamaları için en doğru çözüm. 35 gsm kağıtlarda yüksek hız ile kaliteli ve verimli üretim imkanı sunar. Yüksek otomasyonu sayesinde işten işe geçişlerde operatöre avantaj sağlar.

BaumannPerfecta / Drupa - Hall 15 / E20

Yüksek Alman teknolajisi ile üretilen baumann Perfecta kesim makineleri Dünya genelide tercih edilen Gyotin sistemleridir. Baumann palet çevirme, otomatik toplama ve asansör ekipmanları üreticisi olarak kesim sistemlerinin ve matbaaların tamamlayıcı makineleri olarak hizmet vermektedir.

Hohner / Drupa - Hall 15 / E20

Hohner dünya genelide tel dikiş kafaları üreten ve tercih edilen tel dikiş sistemleri üreticisidir. Hohner aynı zamanda diğer tel dikiş makine üreticilerine dikiş kafası üretmektedir. Hohner tam otomatik robotlu, kapak beslemeli ve üç ağız kesimli tel dikiş makinesidir. Tek tuşla tüm harman istasyonlarını, kapak besleme istasyonunu, tel dikiş ünitesi ve üç ağızlı kesim istasyonunu ayarlayabilme özelliği vardır. Bir başka özelliği maksimum forma ebatı 35x36cm bu bize geniş iş imkanları sunmaktadır. Hohner Economy 25/40 el ile beslemeli olan blok üretimi için en çok tercih edilen modelimizdir. 40mm ile en kalın blok ve formaların üstten zımbalanmasını sağlar.

MBO / Drupa - Hall 15 / E20

Kalitesini kırım-katlama teknolojiside  Dünya genelinde kanıtlamış MBO Kırım – katlama sistemlerinde  hızlı işten işe geçiş kolay kullanım ve yüksek kalitede iş çözümlemisiyle alanında liderdir. Ihtiyaca göre giriş istasyonunu taramalı,paletli veya aparatlı tercih edebilir. Yine isteğe göre tutkallama ünitesi ve çıkışda ezicili çıkış konfigrasyonu oluşturulabilir.

ZECHINI / Drupa - Hall 14 / C02

Alanında kendini kanıtlamış İtalyan makine üreticisi olan Zechini sert kapak sistemlerinde hat, yarı otamatik ve manuel sistemler ile üretim kapasitesine göre basım söktürüne bütik makineler ile ihtiyaçları karşılaya bilmektedir. Zechini sert kapak sistemlerin de yan kağıdı yapıştırma, tela , kurdela, kambura, kapak takma ve üç ağızlı kesim makineleri ile a dan z ye sert kapak üretiminde ihtiyac duyuyan ekipmanları Zechini ile Aras Grup güvencesi ile sunmaktayız.

SMYTH / Drupa - Hall 6 / C25

Smyth aslında sektörde özellikle mücellit firmalarımızda ve matbaalarımızda uzun yılardır bilinen bir firma. Türkiye pazarında yeni makine satışlarına ilişkin son yıllara kadar çok aktif olamamışlar ama Smyth, iplik dikiş makineleri alanında dünyada en eski ve en bilinen üretici firması. Firmanın yaklaşık 140 yıllık bir geçmişi var. ılk üretimlerini Amerika’da yapmışlar, bir süre Avrupa - Amerika beraber devam etmiş. Üretim yaklaşık 50 yıldır ıtalya’da. Firma ilk zamanlar manuel makinelerle başlamış, zamanla otomasyonu geliştirmiş. Firmanın şu anda çok gelişmiş sistemleri var. Yani 6-7 iplik dikiş makinesinde robotlarla, tek operatörle operasyonu sağlayabilen otomatik,dijital ve monuel makinelerinde  en geniş dikim ebatlarıyla çok yüksek teknolojide makineler üretmekteler.

ZHENGRUN / Drupa - Hall 11 / B12

Zhengrun; ajanda, ansiklopedi, bloknot, klasör, kutu ve benzeri kapak sıvamaları için otomatik çözümler sunuyor. 1 parçadan 6 parçaya ve 3mm kalınlığa kadar sert malzemelerin mikrometrik sensör sistemi yardımıyla hassas ve seri sıvanması, Fuda teknolojisi sayesinde çok kolay yapılabiliy

 

SBL / Drupa - Hall 11 / B02

SBL Yüksek kalitede işlerin hassas kesimi ve varak yaldız uygulamaları en iyi sonuçta çözümler. SBL 1060SE  1060x760mm maksimüm ebatta 80gr a kadar düşebilen minumumda  320x320mm non stop yüksek performansda çalışır. SBL kesim kutu kesim sistemleri silindir bölüm için pnömatik kilitleme sistemi, gelişmiş hassas  kesim için 4 yönlü mikro ayar sistemi ve merkezi poza revolta register, etek makas register cihazı içerir. 300 ton vuruş gücü ile 8000 tabaka / saat baskı ile üretim yapmaktadır.

SANWA / Drupa - Hall 11 / B60

Etiket ve ambalaj üreticilerinin tercihi, yüksek teknolojisi ve kolay kulllanımıyla Sanwa Makas dahil tam ayıklama imkanı sağlayan otomatik kesim makinesi SANWA TRP-1060-SCB standart ayıklama yapan kesim makineleride ayıklanamayan makas paylarını tamamen ayıklayarak, etiket ya da ambalajınızı katlama-yapıştırma işlemleri için hazır hale getirir. Basılan işin yüksek hızda çapaksız kesim ve ayıklanmasını, SANWA TRP-1060-SCB ile çok daha kolay 300 tonluk otomatik vuruş gücüne sahip otomatik ayarlı geliştirilmiş yeni teknolojisiyle 0,1-1,5mm kalınlık arasında her türlü malzemenin kesim ve ayıklanması SANWA TRP-1060-SCB ile daha kolay.

FOCUSIGHT / Drupa - Hall 10 / D35

FOCUSIGHT uzun yıllardır teknoloji liderliği yaptığı bobin beslemeli flekso, gravür ambalaj makineleri için geliştirdiği yüksek çözünürlüklü kamera sistemlerine sahip kalite kontrol sistemleri üreticisidir. Son yıllarda geliştirmiş olduğu tabaka beslemeli makinelerde kullanılan, yüksek çözünürlükte kamera sistemleri ile % 100 kalite kontrolü yapan teknolojide de liderliğini devam ettirmekte. Bu sistemler hem in-line hem de off-line olarak hizmet vermekte. Baskı ve sonrasında kesimi yapılmış ambalaj, etiket, vb basılı ürünlerde kalite kontrolü yapan 3 adet yüksek çözünürlüklü kamera teknolojisi sayesinde her türlü renk, lak, yaldız, serigrafi, barkod, vb kontrolleri yapılabilmektedir.

GIETZ / Drupa - Hall 3 / A61

GIETZ, dünyanın en çok tercih edilen varak yaldız makinelerindeki kalite liderliğini FSA 870 Compact ve FSA 1060 Foil Commander serisi ile devam ettiriyor. Gietz; kesim, gofre, varak yaldız, hologram uygulamalarında benzersiz avantajlar sunuyor. GIETZ, otomatik kutu kurma makinesi hamburger, patates, salata tabağı ve ambalaj kutuları soğuk veya sıcak tutkal kullanarak kutu kurma işlemlerini yüksek hız ve kalitedegerçekleştiriyor. 

FANGBANG / Drupa - Hall 11 / F09

Kağıt saplı veya ip saplı kağıt karton çantalaları tam otamatik tabaka veya bobin beslemeli makinelerimiz ile seri ve kaliteli üretim yapılabilmektedir. Kese kağıdından körüklü karton çantaya kadar saatte 4.200 ve 14.400 hızlarında üretim yapabilen makine seçenekleri  ile sektörde ihtiyaç duyulan sistemleri Aras Grup güvencesi ile sektörümüze sunmaktayız.
KETCHVIEW / Drupa - Hall 10 / C04

Baskılı işin korunması, istenilen alana özel kimyasal yada mürekkeplerle parlaklık verilerek kabartma işlemi yapılması için en uygun çözüm serigrafi laklamadır. Ürününüze değer katan ve son baskı aşaması olarak kabul edilen serigrafi laklama, her geçen gün daha fazla yaygınlık kazanmaktadır. Dünyada kalitesiyle tanınan ve üretim kapasitesiyle birinciliğe yürüyen Ketchview firması serigrafi baskıda Türkiye'nin de tercihi olmuştur yüksek hassasiyette 350gr/m2 ye kadar ya da mürekkep aktarma özelliğiyle, 3600 tabaka/saat hızda laklama imkanı sunar.

KYMC / Drupa - Hall 12 / D60

Yüksek kalitede flekso baskı, ekonomik yatırımla bir dünya markası olan KYMC’de buluşuyor. 10 Mikron filmden 450gr kartona kadar her türlü ambalaj baskısının en kaliteli ve ekonomik çözümü, 45 yıldır baskı dünyasının güvenilir ismi KYMC flekso baskı makinesi sunuyor. 400m/dk hızında, şaftsız (servo kontrol) sistemine sahip KYMC, dünya üzerinde yaklaşık 2000 adet çalışan makinesi ile sektöre hizmet veriyor. Büyük beğeni kazanan KYMC flekso teknolojisi, artık Türkiye sektörünün de hizmetinde.

 

 

コメント


bottom of page