top of page

Asya Bayrak Ahmet Çilkaya’’ Yeni Ürünlerimizi Sektörümüze kazandırmaya devam ediyoruz.’Asya Bayrak Firma Sahibi Ahmet Çilkaya, Dünyada olduğu gibi Ülkemizde sıkıntılı bir ortamdan geçiyor Asya Bayrak olarak tedbirlerimizi aldık Sektör fuarlarına katılmaya ve yatırım yapmaya devam edeceğiz dedi. Amaçlarının yurtdışı pazarında etkin bir rol almak olduğunu belirten Çilkaya, bu hedefe ulaşabilmek için yatırım kaynaklarını bu alanda kullanacaklarını belirtti. Çilkaya 2023 yılının il altı ayı ve yeni ürünler hakkında sorularımız cevapladı.

Ahmet bey sektörü değerlendirip, 2022 yılını nasıl geçirdiniz? 2023 nasıl geçiyor beklentiler konusunda neler söylemek istersiniz?

Bütün sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzde pandemi den sonra 2022 yılı ilk bölümü olan 6 ayı güzel geçirmiştik fakat son altı ayı kötü geçirdik. Bu biraz Avrupa'dan kaynaklanan bir sorundu. İhracat yapan firmaların işlerinin olmaması içerideki işleri de olumsuz etkiliyor. İçeride iş yapan firmalar etkileniyor. Tekstil olarak işler çok iyi değildi diyebilirim. 2022 sene başında düşündüğümüz hedeflerimize ulaştık yılı güzel kapattık. 2023 yılı iyi başlamıştı fakat ülkemizde yaşanan asrın felaketi deprem bütün planları alt üst etti bütün önceliğimiz deprem bölgesi oldu tüm ülkemizin bu tür felaketlerde nasıl bir araya geldiğini gördük Rabbim bir daha böyle büyük felaketler yaşatmasın depremde ölen vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza da şifalar diliyorum. 2023 yılı son altı aydan ümitliyiz şuan yaz dönemi işler biraz yavaşlasa da eylül ayından sonra işlerin fuarların etkisiyle canlı olacağını tahmin ediyoruz. Eğer bu durağan durum devam ederse çoğu firmanın sektörden çekileceğini alt yapısı kuvvetli kendini ispatlamış firmalar ayakta kalacaktır düşüncesindeyim.

2023 yılı hedefler konusunda neler söylemek istersiniz?

Tabiki her sene başında o sene için satış hedeflerimiz yeni ürünlerimiz ar-ge çalışmaları oluyor 2023 yılında depremde desek seçimde desek ekonomi kötü de desek hedeflerimizi koyduk bu hedeflerimize ulaşmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz ilk hedefimiz mevcudumuzu koruyup ayakta kalmak çünkü piyasalar çok kırılgan yaz ayındayız ondan mı bilinmez işlerimiz şuan iç piyasada yavaş ilerliyor fakat yurt dışı piyasası da bizden farklı değil orada da talepler ağırdan ilerliyor biz Asya bayrak olarak önlemlerimizi aldık sektörde yavaşta olsa emin adımlarla ilerliyoruz.

Sektör sıkıntıları konusunda neler söylemek istersiniz?

Evet sektörümüzde sıkıntılar devam ediyor birde bunun üzerine kira artışları, personel maaşları ve kur farkları eklenince iyice sıkıntılar büyüyerek karşımıza çıkıyor umarım bu durumu en kısa zaman da atlatırızda hem biz hem çalışanlarımız hemde sektörümüz rahat bir nefes alır.

Asya bayrak olarak geçtiğimiz yıllarda yurt dışı atılımları olmuştu bu konuda neler söylemek istersiniz?

Asya bayrak olarak hedeflerimizin ilk sırasında yurtdışına açılmak vardı ki bunu geçen seneler gerçekleştirdik güzel geri dönüşler aldık yurt dışı fuarlarda yer aldık Asya bayrağı artık yurt dışında tanır bir duruma getirdik getirmeye devam edeceğiz bundan tavizimiz asla olmayacak.

Asya bayrağın fuar takvimi nden bahseder misiniz?

Asya bayrak olarak 2022 yıldan bir çok yurtiçi yurtdışı fuarlara katıldık

Hangi turlara katıldınız derseniz, Sıgn İstanbul, Müsiadexpo ve Sign Dubai ve Fespa Eurasia fuar katılımı ile 2022 yılını geçirdik özellikle ziyaretçi geri dönüşü bakımından dubaideki fuardan çok memnun kaldık. 2023 yılı fuar takvimimizde yoğun Almanya, Lyon, Polonya, Suudi Arabistan Türkiyede katılacağımız fuarlarımız var araştırma içerisinde olduğumuz Amerikada bir fuara katılma ve yine sektör dışından bir fuara katılmak için araştırmalarımız planlarımız var bu fuarlardan da beklentilerimiz yüksek olacak.

Ahmet bey 2023 yılı için yeni bir ürün yatırım olacak mı?

Asya bayrak olarak ar-ge önem veriyoruz yeni ürünler yeni yatırım her zaman olacak biz yerinde sayan değil devamlı emin adımlarla mevcudunu koruyup büyüyen bir firma hedefliyoruz 2023 yılında yeni ürünlerimiz var bu sene çanta üretimine başladık gelen talepler gayet güzel, diğer bir yeni ürünümüz plaj havlusu bu ürün çok yeni baskı deneme aşamasında testlerden olumlu sonuçlar alırsak ki alacağımıza çok eminiz bu ürününde satışlarına başlayacağız iki üründen ümitliyiz daha üzerinde çalıştığımız farklı ürünlerimizde var onlarıda ilerleyen günlerde sizin vasıtanızla sektörle paylaşırız.

Ülkemiz asrın felaketi deprem yaşadı Asya bayrak olarak bölgeye müşterilerinize ne tür yardımlar yaptınız?

Depremden bütün ülkemiz sektörlerimiz etkilendi dünyada bundan büyük yeryüzüne yakın ve km olarak büyük deprem yaşanmamış İnşallah bundan sonra bir daha yaşamayız. Deprem bölgesinde müşterilerimiz vardı fakat Hatay bölgesinde çok sayıda müşterilerimiz vardı etkilendiler işlerini kaybedenler oldu Asya bayrak olarak müşterilerimize maddi yardımlarımız oldu özellikle bilgisayar ve telefon konusu ilk sıradaydı bunları karşıladık.Bu konuda Promasiad derneğimiz bölgede çok etkindi programlar yardımlar hız kesmeden devam etti etmeye devam ediyor .

Son eklemek istediğiniz bir şey varmı?

Eklemek istediğim, bütün meslektaşlarımız kaliteli ürün yapmaları, kaliteli hizmet summaları eğer biz kaliteli ürün üretirsek hizmetimizide layıkı ile yaparsak ürünün satması kolay kazancıda bol olur. Tüm sektörümüze bol kazançlar dilerim.


Σχόλια


bottom of page