top of page

Can Babataş‘’Drupa fuarında HP Indigo 35K Modeli....


Matset A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Can Babataş‘’Drupa fuarında HP Indigo 35K Modelinin satışını gerçekleştirdik.’’
 

2024 Drupa Fuarda Matset A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Can Babataş sorularımızı yanıtladı.

 

Can bey 2024 Drupa fuarı sizden dinleyebilirmiyiz?

8 yıl aradan sonra yapılan Drupa’da ki ilgiden memnunuz. Herkes özlemiş. Her konuştuğumuz kişiyle bu atmosferi özlemişiz diyorlar. Uzun zamandır bu çapta fuar olmuyordu. Herkes son teknolojilerini bu fuarda gösterdi. Biz bu fuara 16 temsilciliklerimizle katıldık. Matset ekibi olarak 15 kişiyle buradayız. Sürekli firmaları geziyoruz. Gelen insanların çoğunluğu 8 senedir bu fuarı beklemiş. Çoğunlukla herkes yatırım yapmak için gelmiş. Herkesin ortak dili her şey dijitalleşmeye geçmiş. Konvansiyonel makineler bile artık hibrit makineleri dijitale çevirmeye başlamış. 2024 Drupa fuarı katılım anlamında bütün salonlar dolu fakat ziyaretçi anlamında 2016 drupa fuarı ile kıyaslarsak biraz düşmüş nedeni ise ekonomik ve özellikle belirtmek isterim vize probleminin olması bu da fuara gelen ziyaretçi sayısını azaltıyor düşüncesindeyim. Vize sıkıntısından dolayı birçok müşterimiz fuara gelemedi, bizi ziyaret edemedi. Onların taleplerini alıp artık Türkiye’de sunacağız.Fuara katılmayan müşteriler için ne tür etkinlikler düşünüyorsunuz?

Fuarda sergilenen ürünlerimizin detaylı bilgilerini fuara gelemeyen müşterilerimize arzu ettikleri takdirde kendi yerlerinde bilgilendirme veya şirket demo merkezimizde kendilerine sunacağız.  Diğer bir ulaşacağımız mecra ise fuar bilgilerini sosyal medya ajansımız, web sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda bütün müşterilerimize bilgilendirme yapılacak.

Drupa fuar boyunca Hp’nin standında öne çıkan ürünler hangileridir?

17. salonun %90’ı Hp Indigo’ya ait. Geçen drupa'ya göre daha büyük mt2 olarak yer aldık. Makinelerimizi hepsi birbirinden kıymetli sadece özellikleri açısından farklılık gösteriyorlar. Fuarda özellikle 50-70 tabaka makinelerde 4 makine olmak üzere 15-K, 18-K 35-K ve 120-K  sunuyorlar. Bu makinelerin hepsi farklı sektörlere hizmet ediyor. 120-K modelimiz daha çok ticari matbaada hıza yönelmek isteyen müşterilerimize hitap ediyor. 15-K ve 18-K modelimiz biraz karton ambalaj ve ticari matbaa işlerini basmak isteyen müşterilerimize hitap ediyor. Halaman matbaasına satışı gerçekleşen İndigo 35 K konusunda neler söylemek istersiniz? En son teknolojilerle donatılan makinemiz 35K Halaman Matbaasının  satın aldığı, yaklaşık 1 senedir görüşmelerimiz vardı ve fuarın ilk günü ziyaretimize gelip el sıkıştık. Türkiye'de ve Avrupa pazarında farklılık gösterecek bir projeye imza attık. Halaman Matbaası karton ambalajda Türkiye’nin hatırı sayılır firmalarındandır. Firmanın ne kadar özenli bir firma olduğunu görebiliyoruz. Müşteri memnuniyetine çok önem veriyorlar. Hp İndigo nun 35K’yı tercih etme sebeplerinden biride bu. Müşteri memnuniyetinde renk tutarlılığı ve baskı konusunda hiç taviz vermiyorlar. Bunu da dijitalde 35K’da yapabileceklerini gördüler. Böyle prestijli bir firmada Türkiye'de ilk makinemizin olması bizim için gurur vericidir.  Makine özelliklerinden kısada olsa bahseder misiniz?; Makinemiz yaklaşık 30-35 ton arası bir makinedir.  Bu makinenin en büyük özelliği paletle besleme ve ayriyetten iki tane çekmecesi var. 3 farklı malzeme koyup hiç beklemeden işten işe geçebiliyoruz. Makinenin en büyük özelliklerinden biri de baskı altı lak ünitesi var. Bu yüzden malzeme çeşitliliğini arttırıyor, malzeme yelpazesi çok geniş. Bizim 25K ve 6K makinelerimizde olan özellik bu makinemizde de var. O yüzden makine malzeme seçmiyor. Bazı dijital makinelerde onaylı sertifikalı malzeme kullanmanız gerekiyor. Ama Hp’de böyle bir problem yok.  Mevcuda istediğiniz malzemeyi koyabilirsiniz. Makinemiz 25K modelimizle kasa olarak aynı. 25K modeli bobinden bobine olan, 35K modeli ise tabaka olanıdır. Makinemiz 53x75 baskı yapıyor. Aynı zamanda makinenin çıkışında Hp’nin partneri olan Tresu firmasının sonlandırması mevcut. Hp’nin partner bir firması. Makinenin fuarda gözüktüğü gibi Halaman matbaasına da kurulumunu gerçekleştireceğiz. Halaman Matbaası dünyada ki ilk 35K HD makinelerinden biri olacak. Şuan ise Drupa’da 35K HD 2400-2400 dpi makinemiz tanıtılıyor ve Halaman Matbaası da bu teknolojiyi kullanabilecektir.

Firma olarak 2023 yılında alınan ödülden bahseder misiniz?

2023 yılında  Hp İndigo tarafından dünyada en iyi etiket ve esnek ambalaj distribütörü partneri ödülünü aldık. Bütün dünyada ki partnerler arasında bu ödüle bizi layık gördüler.  Bu sadece makine satışlarından kaynaklanmıyor. Verdiğimiz hizmetten, 25 kişilik servis ekibimizden, Ankara, İstanbul ve İzmir bölgelerinde fiziken satış ve servis olarak bulunmamız dan kaynaklanıyor. Matset olarak müşteriyle ilişkimiz makine kurulduktan sonra başlıyor. Öncesinde satış süreci var evet ama sonrasında esas partnerlik makine kurulduktan sonra başlıyor. Müşterilerimiz en net verimi alsınlar diye teknik servisimizle birlikte çalışıyoruz. Müşteri memnuniyetimiz çok yüksek. Müşterilerimiz ikinci, üçüncü hatta dördüncü makinelerini de bizden alabiliyorlar. Fuarda ilk 35K  makinesini sattığımız için Hp’den bir ödül daha aldık. Etiket ve esnek ambalajda Türkiye’de belirli bir yere geldik. Karton ambalajda istediğimiz hedefe ulaşmadık. Dijitalde karton ambalaj Halaman firmasıyla birlikte Türkiye'ye giriş yapmış olacaktır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comentários


bottom of page