top of page

Canon 2024 drupa

Canon Eurasia Ülke Direktörü Alexandre Emeryk ; Canon 2024 drupa fuarında yeni ürünlerini başarı bir şekilde tanıttı.

 
 

Sizi tanıyabilir miyiz? göreviniz hakkında neler söylemek istersiniz?

2022 yılından bu yana Canon Eurasia'da Ülke Direktörü olarak görev alıyorum ancak uzun süredir Canon ailesinin bir parçasıyım. Şirkete 2014 yılında İberya (İspanya ve Portekiz) CFO'su olarak katıldım, ardından 2018 yılında İberya ITCG Ülke Direktörü olarak atandım ve burada ekibimizle birlikte büyük işler başardık, yenilikçi projeler ve stratejiler geliştirdik.
2022 yılında Canon Eurasia Ülke Direktörü olarak atandığımda, Türkiye pazarına ilişkin ilk izlenimlerim, ülkenin önemli, genç ve yetenekli nüfusunun yanı sıra önemli bir gelişme potansiyeline sahip olduğu yönündeydi. Bu inançla, o günden bu yana Türkiye genelindeki operasyonlarımıza yatırım yapmaya ve bunları güçlendirmeye kararlı adımlarla devam ediyoruz.

İlk günden bu yana öncelikli hedeflerimiz Türkiye pazarında büyümek, yeni perspektifler geliştirmek ve dijital dönüşümü güçlendirmek oldu. Bu hedeflere ulaşmak için müşteri ve insan odaklı bir yaklaşımla Türkiye'de özellikle B2B sektöründeki büyüme fırsatlarına odaklandık. Bu süreçte müşterilerimizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaya ve yenilikçi çözümler sunmaya özen gösteriyoruz. Ayrıca iş ortaklarımızı geliştirmeye, coğrafi boşlukları gidermeye ve gelişen trendlere bağlı kalmaya odaklanıyoruz. Böylece Canon'un pazardaki güçlü konumu, Türkiye'nin baskı ve görüntüleme teknolojileri sektöründeki rekabet üstünlüğümüzü ortaya koyuyor.

Canon'daki her birey gibi ben de çabalarımı, Kyosei kültürümüz olan “ortak fayda için birlikte yaşama ve çalışma” ile uyumlu olarak, müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamaya ve ekibimizle birlikte büyük işler başarmak için deneyimlerimden yararlanmaya adadım.

 Sektörü kısaca değerlendirebilir misiniz?

Son yıllarda sektörde sürdürülebilirlik konusuna giderek daha fazla odaklanılıyor. Sürdürülebilir baskı yöntemleri ve geri dönüşüme katkıda bulunan cihazların kullanımından FSC sertifikalı, PVC içermeyen ve geri dönüştürülmüş alt tabakaların benimsenmesine kadar, çevresel etkiyi azaltmak için ortak bir çaba var. Bu bağlamda, mevcut üretim ekipmanlarının kiralanması, yeniden kullanılması, onarılması, yenilenmesi ve geri dönüştürülmesi için artan seçenekler, işletmelerin daha verimli çalışmasını ve müşterilerine daha iyi hizmet vermesini sağlıyor.

 

Türk baskı pazarında da sürdürülebilirlik birçok kuruluşun odağında yer alıyor. Artan çevre duyarlılığı ve sürdürülebilirlik hedefleri ile müşterilerimiz giderek daha fazla çevre dostu ve enerji verimliliği yüksek ürünler kullanıyor. Canon olarak sürdürülebilirlik ile ekstra değer katmaya öncelik veriyoruz. Örneğin, ofis içi baskı seçenekleri için imagePRESS V Serisi, ENERGY STAR sertifikası ve EPEAT Gold derecelendirmesi ile çevre dostu bir seçim olduğunu kanıtlıyor. Siyah/Beyaz üretim baskı ürün ve çözümlerimizde Océ VarioPrint 6000 TITAN serisi, en yakın rakiplerine göre yüzde 30 daha az enerji tüketiyor ve rakip modellere göre yüzde 97 daha az ozon üretiyor. Geniş format baskı ürünlerinde ise GREENGUARD Gold sertifikalı Canon Colorado M Serisi, düşük mürekkep kullanımı ve yüksek enerji verimliliği ile çevre dostu bir baskı yaklaşımı sunuyor.

 

Öte yandan pandeminin sona ermesiyle birlikte çalışma dinamiklerinin yeniden değiştiğine tanık oluyoruz. Geleneksel ofislere geri dönen veya uzaktan çalışmayı benimseyenlerle birlikte farklı çalışma ortamları için baskı hizmetleri de şekilleniyor. Bu değişimlere ayak uydurmanın en etkili yolu, çalışanların ve müşterilerin refahını sağlamak ve operasyonlarda süreklilik elde etmekten geçiyor. Canon olarak bu süreçte güçlü varlığımızı sürdürerek kurumsal müşterilerimizin değişen ihtiyaçlarını karşılamak için yenilikçi çözümler sunmaya devam ettik. Geçtiğimiz yıllara baktığımızda, 2023 yılı Canon için baskı çözümleri alanında önemli başarıların elde edildiği bir yıl oldu.

Ofis ürün grubunda, özellikle A3 renkli segmentinde, pandemi dönemine kıyasla artan baskı hacimleriyle önemli bir büyüme elde ettik. 2022 yılına kıyasla A3 segmentinde yüzde 30, A4 segmentinde ise yüzde 8 oranında büyüdük. Sayısal olarak ise 2022'ye kıyasla EUR bazında yüzde 30 büyüdük. Tarayıcı segmentinde 2022 performansımızı ikiye katladık ve sektördeki güçlü konumumuzu pekiştirdik.

Buna karşın üretim makineleri alanında son iki yılda ürün portföyümüzü neredeyse tamamen yenileyerek yeni ve güçlü bir portföy ile pazardaki varlığımızı artırdık. Bu yenilenme müşterilerimize daha verimli çözümler sunmamızı sağlayarak bizi üretim baskı pazarında daha rekabetçi hale getirdi.

Geniş format baskı pazarında ise özellikle dijital duvar kağıdı baskı hacmindeki artış, geniş format segmentindeki ürünlerimize olan talebi ve bu alandaki büyümemizi destekledi.

 

 

  Drupa fuarından beklentileriniz nelerdir?   

drupa 2024, baskı endüstrisi için yılın en önemli fuarlarından biri olarak öne çıkıyor. Sadece heyecan verici yeniliklerin merkezi değil, aynı zamanda sektörü etkileyen bir dizi konuyu düşünmek ve iş birliği yapmak için de bir fırsat sunuyor.

Canon olarak drupa 2024'te yenilikçi çözümlerimizi sergileme, sürdürülebilirliğe olan bağlılığımızı vurgulama ve sektörün çevresel etkisini azaltma fırsatına sahip olduğumuz için heyecanlıyız.  Baskı hizmeti sağlayıcılarını teknolojik yeniliklerimiz ve uzman ekiplerimizle işlerini dönüştürmeleri için güçlendirmeyi ve drupa 2024 boyunca onlara en iyi dijital baskı teknolojisi, iş akışı ve baskı ortamı seçenekleri konusunda rehberlik etmeyi amaçlıyoruz.        

Drupa fuarındayız standa hangi ürünler sergileniyor? Öne çıkan ürünleriniz ve teknolojileri hakkında neler söylemek istersiniz?

drupa 2024 fuarına "The Power to Move" (Dönüşümün Gücü) teması altında katılıyoruz. 4.600 metrekarelik sergi alanımız “The Core” da ziyaretçilerimizi, baskının duygusal etkisini ve görüntüleme deneyimlerinin yaşamları ve işletmeleri nasıl zenginleştirebileceğini vurgulayan özel, sürükleyici bir sunumla karşılıyoruz. Standımızda ticari baskıdan yayıncılığa, promosyonel iletişimden etiket ve ambalaj baskısına kadar çeşitli endüstri segmentleri için en son teknolojilerimizi sergiliyoruz.

Bu yıl, 2025 yılında piyasaya sürülecek olan LabelStream LS2000 su bazlı dijital etiket baskı makinesinin Japonya dışındaki ilk canlı ön gösterimini gerçekleştiriyoruz. Ayrıca, yine 2025 yılında piyasaya sürülecek olan varioPRINT iX1700 tabaka beslemeli inkjet baskı makinesinin Avrupa lansmanını yapıyoruz. ProStream 2000 serisi ve ColorStream 8200 gibi yeni yüksek hızlı, web beslemeli inkjet baskı makinesi serilerini de tanıtıyoruz.

Baskı kalitesini ve üretkenliği artıran PRISMAelevate XL özellikli yeni Arizona 2300 FLXflow flatbed geniş format baskı makinemizi, fotoğrafçılık ve güzel sanatlar baskısı için ideal olan yeni imagePROGRAF PRO serisini ve etkili poster üretimi için geliştirilen imagePROGRAF GP serisi de sergilediğimiz ürünler arasında yer alıyor.

Tüm bunların yanı sıra standımızda, Canon müşterilerinin sürdürülebilir büyüme için benimsedikleri stratejiler ve Canon'un etkili çözümleriyle nasıl başarılı ortaklıklar kurdukları hakkında “İnsan, Dünya ve Yapabileceklerimiz” teması altında ilham verici hikayeler paylaştığımız “Printworks” adlı özel bir alan oluşturduk. Ziyaretçilerimiz ayrıca Canon'un inovasyonu teşvik etmek ve sektörde olumlu bir etki yaratmak için kurduğu ortaklıkları da burada görebiliyor.

 

drupa 8 yıldır düzenlenmiyor, bu yılki fuar deneyiminizle ilgili izlenimlerinizi bizimle paylaşır mısınız? Sizce fuar sonrasında Türkiye pazarı nasıl etkilenir?

Bu gibi fuarlara daha çok sektörle ve ürünlerle profesyonel olarak ilgilenen kişiler katılıyor. Bu yıl, 8 yıl gibi uzun bir aradan sonra fuarın katılımcı firmalar ve markalar tarafından büyük bir ilgiyle karşılandığını görüyoruz. Her gün yüksek katılım rakamlarına ulaşarak Canon'un yeni ürün ve hizmetlerini başarıyla tanıttığımız bir fuar geçirdiğimizi söyleyebiliriz.

Önümüzdeki sürece baktığımızda, Türkiye'nin iş segmentinde daha fazla büyüme ve genişleme fırsatları öngörüyoruz. Dijital dönüşüm çözümlerine yönelik artan talep, uzaktan çalışma teknolojilerinin giderek daha fazla benimsenmesi ve pandemi sonrası dönemde üretkenlik ve verimliliğe yeniden odaklanılması gibi faktörlerin birleşimi, hedeflenen pazar büyüklüğünün genişlemesine katkıda bulunuyor.

Canon olarak, müşteri deneyimini ve memnuniyetini artırmak için ürün tekliflerimizi genişleterek ve yeni teknolojilerden yararlanarak bu trendlerden yararlanmayı hedefliyoruz.

 

drupa fuarını dijital ürünlerin çokluğu anlamında nasıl buldunuz?

drupa, dijital baskı endüstrisindeki en son gelişmeleri ve çeşitli ürünleri keşfetmek için harika bir fırsat sunuyor. Bu sebeple şirketlerin son baskı teknolojilerinden kişiselleştirilmiş baskıya kadar tüm yeni ürün ve çözümlerini tanıtmak için drupa'yı bir platform olarak kullandığını görüyoruz. Ayrıca sektörün sürdürülebilirliğe odaklanarak verimli iş akışları ve çevre dostu uygulamalar için sürekli çaba gösterdiğine tanık oluyoruz. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda drupa fuarı, ürün gamı anlamında oldukça kapsamlı bir skala sunuyor.

 

drupa fuarında rakiplerde var sizi rakiplerden bir adım öne çıkaran nedenleri sıralayabilir misiniz?

Son drupa'dan bu yana geçen sekiz yıl içinde Canon, birçok farklı baskı hizmeti sağlayıcısı ile başarılı bir şekilde çalışma fırsatı buldu. drupa 2024'te, bugüne kadar teknolojiye ve iş inovasyonuna yaptığımız sürekli yatırımın meyvelerini küresel bir kitleyle paylaşırken, aynı zamanda müşterilerimizin büyüme ve çeşitlendirme hedeflerini desteklemeye hazır güçlü dijital üretim baskı, etiket ve ambalaj teknolojilerinden oluşan kapsamlı bir portföy sunduk.

Aynı zamanda ziyaretçiler, baskının kitleleri harekete geçirme gücünün etkileyici örneklerinin yanı sıra Canon'un sadece müşterilerimiz için değil, tüm değer zincirleri ve daha geniş baskı endüstrisi için büyüme, gelişme ve olumlu ilerleme sağlama yeteneğinin somut kanıtlarına tanık oldular. Bunlar da Canon’u rakiplerinden ayıran temel noktalar diyebiliriz.

 

Comments


bottom of page