top of page

DEMETER TÜRKİYE'DEN YENİ KİTAP LANSMANI: "BİYODİNAMİK TARIM – YERYÜZÜNÜ TARIMLA İYİLEŞTİRMENİN 100 YILLIK ÖYKÜSÜ”DEMETER TÜRKİYE'DEN YENİ KİTAP LANSMANI: "BİYODİNAMİK TARIM – YERYÜZÜNÜ TARIMLA İYİLEŞTİRMENİN 100 YILLIK ÖYKÜSÜ”

 

İstanbul, 12 Haziran 2024 - Demeter Türkiye, biyodinamik tarımın öncülerinden Arzu Duran'ın kaleme aldığı "Biyodinamik Tarım - Yeryüzünü Tarımla İyileştirmenin 100 Yıllık Öyküsü" kitabının özel imza günü ve lansmanı 12 Haziran 2024, Çarşamba günü Frankeştayn Kitabevinde gerçekleşti.

-Biyodinamik tarımın tarihçesi, felsefesi, bugünü ve geleceği hakkında detaylı bilgilendirmenin yapıldığı lansmanda, Türkiye’nin ilk biyodinamik tarım kitabı olma özelliğini taşıyan "BİYODİNAMİK TARIM - YERYÜZÜNÜ TARIMLA İYİLEŞTİRMENİN 100 YILLIK ÖYKÜSÜ” anlatıldı. Yazar Arzu Duran’ın yeni kitabı"BİYODİNAMİK TARIM – YERYÜZÜNÜ TARIMLA İYİLEŞTİRMENİN 100 YILLIK ÖYKÜSÜ”, 12 Haziran’da raflarda yerini aldı.

Kitap,  Biyodinamik Tarım’ın tarihçesi, felsefesi, 7 ilkesini (toprak verimliliği, biyoçeşitlilik, hayvan refahı, sağlıklı bitkiler, sosyal sorumluluk, ekolojik mesuliyet, kaliteli gıda) baz alan toprağı iyileştiren kompost yapımı gibi rejeneratif uygulamalar ve şifalı bitkilerden hazırlanan preparatlar ile, boynuz gübresi ve boynuz silika preparatlarının hazırlanışlarının yanı sıra, verimli bahçeler ve bitkilerin ne şekilde sürdürülebileceğine dair bilgileri gözler önüne seriyor.

 Basın mensuplarının, biyodinamik tarımla ilgilenen mevcut ve potansiyel çiftçilerimizin, iş dünyası temsilcilerinin ve kitapseverlerin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte biyodinamik tarımın hikayesini keşfe çıktık. Sağlıklı ürünlerin sunumları ve lezzetli atıştırmalıklar eşliğinde, "Biyodinamik ürünlerin markası DEMETER" ve derneğin faaliyetleri hakkında detaylı değerlendirme yapıldı. Bu hikayenin tamamını Arzu Duran’ın yeni kitabı "BİYODİNAMİK TARIM - YERYÜZÜNÜ TARIMLA İYİLEŞTİRMENİN 100 YILLIK ÖYKÜSÜ”nde okuyabilirsiniz.

 
 Arzu Duran kimdir?

 

-Arzu Duran, biyodinamik tarım yapan bir Demeter çiftçisidir.                              -İstanbul Çatalca’da bulunan İstafil Çiftliği’nde 2015 yılından bu yana tarım yapmaktadır.

-2019 yılında, TR ve Avrupa organik sertifikalarına ek olarak Demeter sertifikasını alarak biyodinamik tarıma geçiş yaptı.

-Kendi deneyim ve bilgi birikiminden yola çıkarak, en organik ve sağlıklı tarım yöntemi olan biyodinamik tarımın tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygınlaşması amacıyla 2018 yılında Demeter Türkiye Biyodinamik Tarım Derneği’ni kurarak, 2024 yılında Türkiye’nin ilk Demeter Uluslararası danışmanı olmaya hak kazanmıştır. 

-Arzu hanim Istafil Çiftliğinde 2019 yılında kurduğu Turkiye"nin ilk Biyodinamik Tarim Eğitim Merkezi Rumi Center'da, uluslararası eğitmenler eşliğinde çiftcilere yonelik eğitimler düzenlemeye, çeşitli etkinliklerle bu yöntemin çiftçiler, sektörde yer alan diğer paydaşlar ve toplum icinde duyurulmasina, faydalarını anlatmaya ve yayginlaştirilmasi yönünde çalışmalar yapmaya devam etmektedir.Comments


bottom of page