top of page

drupa next age: Platform for networking and new business

The Special Area drupa next age (dna) sets the scene for newcomers and young talents from the print and packaging sector in a targeted manner. In Deborah Corn and Frank Tueckmantel drupa has enlisted two strong partners with longstanding industry expertise for organising and designing this show-in-show for cross-sectional technologies.

Big ideas, small budgets – many young companies find it hard to make the right contacts and establish their exciting and forward-looking solutions on the market. For this target group drupa has created a special platform: drupa next age (dna). Here newcomers, young talents, start-ups and long-established enterprises can network on a level playing field, find matching cooperation partners and swap innovative business ideas. For some participants this is the opportunity to present themselves to an international professional audience for the first time ever.

“In today’s digital age, there is one thing technology can’t replace: personal communication,” explains Frank Tueckmantel, who with Deborah Corn is responsible for shaping the dna programme. “Here’s why Face-to-Face marketing matters: no Tweet, Snap, or chat can ever replace a real human connection. Face-to-face marketing is all about visibility and trust. Moreover, in-person interaction fosters engagement. For this reason I’m honoured and excited to work together with drupa on the 2024 drupa dna program, hopefully engaging with many of the attendees that will participate in the largest get together our industry has to offer.”

Participation made easy thanks to Plug-and-Play

To keep the hurdles for participation low, drupa for dna focuses on a transparent stand concept with flexible modules and Plug-and-Play. Presentations, panel discussions and interviews on the dna Stage complement the exhibition area in Hall 7.0 providing the ideal forum to win over investors with new business models, product solutions and technologies. The focal themes at dna will include among others: Additive Manufacturing, Artificial Intelligence, Business Intelligence, New Materials, Platform Economy, Predictive Maintenance, Printed Electronics, Remote Services, New Business Models and Process Design. At present, interested companies can still register for participation at the dna Forum – and there are even several ways to get involved: as an exhibitor, sponsor or speaker.

“drupa dna is the ‘Big Bang’ for new companies, new ideas and fresh perspectives that will form and define the future of print,” confirms Deborah Corn. “Our curated program is designed to provide a global stage for global conversations focused on the technology, tools and people who are pushing the industry forward and enabling unique business opportunities for the graphic communication value chain. I encourage everyone to stop by Hall 7.0 during their time at drupa and get a head start on creating a profitable future.”

Companies that exhibit or would like to take part as sponsors at the trend forum dna will be assisted by Benedikt Salmen from the drupa Team (SalmenB@messe-duesseldorf.de). Companies interested in appearing as speakers can obtain more information from Deborah Corn (deborah@printmediacentr.com) and Frank Tueckmantel (tuecki@mac.com).About Deborah Corn:

Deborah Corn is the Intergalactic Ambassador to The Printerverse, providing printspiration, education and resources to print and marketing professionals around the world, helping them achieve creative and business success through their printed materials. She is the host of Podcasts from The Printerverse playing in 146 countries, producer of ProjectPeacock.TV, founder of International Print Day, Print Across America and Girl #1 at Girls Who Print – the largest independent, global organisation for women in the industry. Through her website PrintMediaCentr.com, content endeavours and social channels, Deborah engages with more than 250,000 printing professionals, print buyers, marketers and students worldwide.About Frank Tueckmantel:

Frank Tueckmantel, Ambassador of Face-To-Face Marketing, spent his entire career in the print industry. In his last role at EFI he served as the VP of Corporate Marketing. In this role he and his team oversaw all worldwide face-to-face marketing activities, like trade show and customer events activities.

About drupa:

Under the umbrella of the megatrends sustainability and digitalisation the international print and packaging sector will meet at drupa from 28 May to 7 June 2024. The world’s leading trade fair for print technologies is synonymous with inspiration, innovations, high-calibre knowledge transfer and intense networking. This is where the international top decision-makers of the industry meet and exchange on current technology trends and ground-breaking developments. For more information please visit: http://www.drupa.com/


drupa next age: Ağ oluşturma ve yeni işler için platform

drupa next age (dna) Özel Alanı, baskı ve ambalaj sektöründen yeni gelenler ve genç yetenekler için sahneyi hedefli bir şekilde belirliyor. Deborah Corn ve Frank Tueckmantel'de drupa, kesit teknolojilerine yönelik bu show-in-show'u organize etmek ve tasarlamak için uzun süreli endüstri uzmanlığına sahip iki güçlü ortağı görevlendirdi. Büyük fikirler, küçük bütçeler – birçok genç şirket doğru bağlantıları kurmakta ve pazarda heyecan verici ve ileriye dönük çözümlerini oluşturmakta zorlanıyor. Bu hedef grup için drupa özel bir platform yarattı: drupa next age (dna). Burada yeni gelenler, genç yetenekler, start-up'lar ve köklü işletmeler eşit şartlarda ağ kurabilir, uygun iş birliği ortakları bulabilir ve yenilikçi iş fikirlerini değiş tokuş edebilir. Bazı katılımcılar için bu, kendilerini ilk kez uluslararası profesyonel bir izleyici kitlesine sunma fırsatıdır. Deborah Corn ile birlikte dna programını şekillendirmekten sorumlu olan Frank Tueckmantel, "Günümüzün dijital çağında, teknolojinin yerini alamayacağı bir şey var: kişisel iletişim" diye açıklıyor. "İşte Yüz Yüze pazarlamanın önemi: Hiçbir Tweet, Snap veya sohbet gerçek bir insan bağlantısının yerini alamaz. Yüz yüze pazarlama tamamen görünürlük ve güven ile ilgilidir. Ayrıca, yüz yüze etkileşim katılımı teşvik eder. Bu nedenle, 2024 drupa dna programında drupa ile birlikte çalışmaktan ve sektörümüzün sunabileceği en büyük buluşmaya katılacak birçok katılımcıyla etkileşim kurmaktan onur ve heyecan duyuyorum." Tak ve Çalıştır sayesinde katılım kolaylaştı drupa for dna, katılım engellerini düşük tutmak için esnek modüller ve Tak-Çalıştır özellikli şeffaf bir stant konseptine odaklanıyor. dna Stage'deki sunumlar, panel tartışmaları ve söyleşiler, yeni iş modelleri, ürün çözümleri ve teknolojilerle yatırımcıları kazanmak için ideal bir forum sağlayan Salon 7.0'daki sergi alanını tamamlıyor. dna'daki odak temalar, diğerlerinin yanı sıra şunları içerecektir: Eklemeli Üretim, Yapay Zeka, İş Zekası, Yeni Malzemeler, Platform Ekonomisi, Kestirimci Bakım, Basılı Elektronikler, Uzaktan Hizmetler, Yeni İş Modelleri ve Süreç Tasarımı. Şu anda, ilgilenen şirketler dna Forumuna katılım için kayıt yaptırabilirler ve hatta katılmanın birkaç yolu vardır: katılımcı, sponsor veya konuşmacı olarak.


Deborah Corn, "drupa dna, baskının geleceğini şekillendirecek ve tanımlayacak yeni şirketler, yeni fikirler ve taze bakış açıları için 'Büyük Patlama'dır" diye onaylıyor. “Küratörlüğünü yaptığımız program, sektörü ileriye taşıyan ve grafik iletişim değer zinciri için benzersiz iş fırsatları sağlayan teknoloji, araçlar ve insanlara odaklanan küresel konuşmalar için küresel bir aşama sağlamak üzere tasarlandı. Herkesi drupa'da geçirdikleri süre boyunca Hall 7.0'a uğramaya ve karlı bir gelecek yaratmaya avantajlı bir başlangıç ​​yapmaya davet ediyorum." Trend forumu dna'da sergileyen veya sponsor olarak yer almak isteyen şirketlere drupa Ekibinden (SalmenB@messe-duesseldorf.de) Benedikt Salmen yardımcı olacaktır. Konuşmacı olarak yer almakla ilgilenen şirketler, Deborah Corn (deborah@printmediacentr.com) ve Frank Tueckmantel'den (tuecki@mac.com) daha fazla bilgi alabilir.


Deborah Corn Hakkında: Deborah Corn, The Printerverse'in Galaksiler Arası Elçisidir ve dünyanın dört bir yanındaki baskı ve pazarlama profesyonellerine baskı ilhamı, eğitim ve kaynaklar sağlayarak onların basılı materyalleri aracılığıyla yaratıcı ve ticari başarı elde etmelerine yardımcı olur. 146 ülkede oynayan The Printerverse'in Podcast'lerine ev sahipliği yapıyor, ProjectPeacock.TV'nin yapımcısı, International Print Day'in kurucusu, Print Across America ve sektördeki en büyük bağımsız, küresel kadın organizasyonu olan Girls Who Print'te Girl 1. Deborah, PrintMediaCentr.com web sitesi, içerik çabaları ve sosyal kanalları aracılığıyla dünya çapında 250.000'den fazla baskı uzmanı, baskı alıcısı, pazarlamacı ve öğrenciyle iletişim kuruyor.


Frank Tueckmantel hakkında: Yüz Yüze Pazarlama Elçisi Frank Tueckmantel, tüm kariyerini baskı endüstrisinde geçirdi. EFI'deki son görevinde Kurumsal Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Bu görevde o ve ekibi, ticaret fuarı ve müşteri etkinlikleri etkinlikleri gibi dünya çapındaki tüm yüz yüze pazarlama etkinliklerini denetledi.


drupa hakkında: Uluslararası baskı ve ambalaj sektörü, mega trendler sürdürülebilirlik ve dijitalleşme şemsiyesi altında 28 Mayıs - 7 Haziran 2024 tarihleri ​​arasında drupa'da buluşacak. Dünyanın önde gelen baskı teknolojileri ticaret fuarı, ilham, yenilikler, yüksek kaliteli bilgi aktarımı ve yoğun ağ oluşturma ile eş anlamlıdır . Burası, endüstrinin uluslararası üst düzey karar vericilerinin buluşup mevcut teknoloji trendleri ve çığır açan gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunduğu yerdir. Daha fazla bilgi için lütfen şu adresi ziyaret edin: http://www.drupa.com/


Comments


bottom of page