top of page

Hasat firma sahibi Hüseyin Teke’’ İtibar ve Güven Paradan Çok Çok Önemlidir’’
Hasat firma sahibi Hüseyin Teke ile 2022 yılı ve 2023 yılı değerlendirmesi, beklentileri, katıldıkları ve katılacakları fuarlar hakkında konuştuk.Hüseyin bey 2022 yılını ve 2023 yılının ilk 6 ayını hem sektör hem firmanız açısından değerlendirebilir misiniz?


Pandemi döneminde her alanda daralan piyasalar 2022 yılında iş anlamında ciddi patlama yaptı diyebilirim. Firma olarak bizde bu dönemde yoğun siparişler aldık. 2022 yılında firma olarak bizde büyüdük kapasitemizi ortalama %50 oranında arttırdık bu süreç belli bir yere kadar devam etti, devamında bütün sektörlerde olduğu gibi duraklama yaşadık. 2023 yılına ise 2022 yılın devamı sıkıntılı bir süreç yaşamadan girdik firma olarak 2023 yılına iyi başladık yurtdışı Afrika ya 2 projemiz oldu siparişleri aldık devamında ülkemizde asrın felaketi deprem yaşadık deprem her sektöre olumsuz yansıdığını, bizim sektörü de derinden etkilediğini hem iç piyasadaki hareketliliği hem de dış piyasadaki hareketliliği ciddi anlamda durdurduğunu söyleyebilirim. Özellikle yurtdışındaki algı Türkiye komple depremde yıkıldı ve buna bağlı yurtdışından gelen işler anında kesildi daha sonraki araştırmalarımız sonucu özellikle Hindistan ve Malezya da iş yapanlar Türkiye ye iş göndermeyin Türkiye de depremler oluyor işinizi alamazsınız gibi olumsuz bilgilerle karşılaştık ama şükür kendimizi yurt dışı müşterilerimize anlattık sıkıntı yok Türkiye de her şey yolunda umarım bu algıyı en kısa zaman da sileriz. Şunu da biliyoruz Ticaret devamlı ivmesi yukarı doğru giden iş değildir zaman zaman yukarı aşağı ivmeler olacaktır önemli olan bu dengeyi iyi analiz edip ortada tutmaktır. 2023 yılının ikinci yarısına seçim havasında girdik iyi başladık diyemem fakat bu olumsuzluklara rağmen iyi olacağı inancındayım. Alt yapısı iyi olan tedbirini alan iyi bir iş Programını yapan arkadaşlarımız hiç sıkıntı yaşamayacaklar diye düşünüyorum. Sıkıntılar ticaretin içinde olan bir şeydir herkes ayağını yorganını göre uzatmasını tavsiye ederim.Hüseyin bey ürün gamınız çok geniş yeni bir ürün var mı bu konuda neler söylemek istersiniz?


Evet ürün gamımız çok geniş fakat firma olarak uzman olduğumuz iş şapka bu ürünümüzün çok çeşidi var biraz bu alanda değişiklik yaptık % 100 promosyon şapka çalışan bir firmaydık fakat bu oranın yaklaşık %20-25 ini mağazacılık şapka alanına çevirdik gelen tepkilerin iyi olduğunu söyleyebilirim , diğer ir ürünümüz yelek konusun da alt yapımızı yeniledik Hatay da yeni bir üretim fabrikamızı hayata geçirdik bu alanda da güçlüyüz diyebilirim . Diğer ürünlerimizin T-shırt, Önlük, Tulum, Bere ve promosyon ürünlerimizin satışları da devam ediyor.


Firma olarak fuar takviminden bahseder misiniz?


Firma. olarak fuarlara katılmayı çok önemsiyoruz. Yurtdışı fuarlarını takip ediyor ve katılım sağlıyoruz 2023 yılı Polonya Varşova da fuara katıldık talihsizliğimiz fuardayken Türkiye de deprem oldu, Libya’da ve Almanya Münih’te fuarlara katıldık bu sene yurtdışı fuarlarına katılarak ihracat oranlarımızı yükseltmek istiyoruz. Yurt içi fuarlarımıza da hazırlanıyoruz Promasiad derneğimizin düzenlediği Promogift İstanbul fuarında geniş bir katılım sağlayacağız devamında sektörel anlamda
özellikle tarım fuar araştırıyoruz bize uygun olan bir bölge fuarda da yer almayı planlıyoruz.


Hüseyin bey asrın felaketi deprem yaşadık firma olarak katkılarınız konusun da neler söylemek istersiniz?


İlk önce depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Yüce Rabbimizden rahmet, yaralı kardeşlerimize de şifalar diliyorum. Bireysel anlamda firma anlamında deprem bölgesine ve firmalara elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalıştık ve yapmaya devam ediyoruz. Bunun yanında kurumsal çalışmalarımız da oldu Promasiad derneği ile beraber ortak bir çalışma gerçekleştirdik deprem bölgesinde ekipler oluşturduk araştırmalar yaparak sektörümüzde zarar gören firmalara hem maddi hem nakdi hem de makine konusun da yardımlar yaptık. Depremin üzerinden aylar geçmesine rağmen gündemimizden düşürmedik yardımlarımız bilgi alış verişlerimiz ve bölgeye seyahatlarımız devam ediyor.


Son olarak eklemek ve meslektaşlarınıza ne söylemek istersiniz?


Ticarette günü kurtarmak için politikalar yapılmaz. Türkiye dinamikleri çok hareketlidir. Firma olarak bizde geçmişte kısa vadeli planlarımızdan çok zarar görmüştük . Türkiye nin şartlarında ticaret yapmak çok kolay çok güzel çünkü hareketli bir sektörde iş yapıyoruz çok zor ise bu sektörde bu ortamda yükselmek çok kolay aşağı inmekte çok kolay onun için meslektaşlarıma tavsiyem bir iş yaptıklarında ayaklarını sağlam bassınlar planlarını iyi yapsınlar tedbirlerini iyi alsınlar ülkemiz güzel herkese yetecek kadar işimizde aşımızda var . Diğer bir hatırlatmam sektörde itibar güven paradan çok çok önemlidir lütfen itibarınızı zedeleyecek işlerden kaçının tüm sektörümüze bol kazançlı günler fuarlar dilerim. Matbaa dijital dergisine de bizi sektörle müşterilerimizle buluşturduğu için teşekkür ederiz.Comentarios


bottom of page