top of page

HEIDELBERG Türkiye Genel Müdürü Selkut Engin;

 HEIDELBERG Türkiye Genel Müdürü Selkut Engin;

2024 Drupa fuarından memnun ayrıldık.

HEIDELBERG Türkiye Genel Müdürü Selkut Engin, drupa fuarı sırasında sorularımızı yanıtladı. Selkut bey, drupa fuarını kısaca değerlendirebilir misiniz, nasıl geçti? Beklentilerinizi karşılama noktasında neler söylemek istersiniz? 

2024 drupa fuarında tüm üreticiler 8 yıl sonra yeni teknolojilerini müşterilerine sunma fırsatı buldu. HEIDELBERG olarak büyük bir ekiple ve büyük bir alanda bu fuarda yerimizi aldık. Baskı öncesi, baskı sonrası, ofset baskı, dijital baskı makineleri ve flekso ambalaj baskısında yeni makineleri ve teknolojileri ziyaretçilerimize gösterme fırsatı bulduk. Fuarın ilk gününden son gününe kadar standımız yoğun ilgi gördü. Özellikle Türkiye’ den gelen ziyaretçilerimizin ziyareti ve ilgisi bizleri çok memnun etti. Sonuç olarak memnun şekilde ayrıldık.Canon ile yeni iş birliği konusunda neler söylemek istersiniz?

HEIDELBERG ve CANON sektörün lider teknoloji tedarikçileri. Her iki firmanın kendine göre öne çıkan çok güçlü özellikleri var. Sektöre uzun yıllardır hizmet veren bu iki değerli markanın; satış, servis ve teknoloji güçlerini bir araya getirmesiyle ortaya çıkacak sonuç, sektöre, matbaa ve ambalaj üreticilerine büyük fayda sağlayacaktır.

HEIDELBERG, Canon ile birlikte B3 (35x50) ve B2 (50x70) formatlarında inkjet tabaka dijital baskı makineleri konusunda bir iş birliği gerçekleştirdi. Drupa’da standımızda B3 formatındaki Jetfire 50 modeli sergilendi. Jetfire 50, ticari baskıya yönelik olarak saatte 9,120 tabaka maksimum hız ve 1200x1200 dpi çözünürlükte baskı gerçekleştirebilmektedir. Gelecek yıl satış faaliyetleri başlayacak olan Jetfire 75 modeli ise 60x75 ebadında, ticari baskının yanı sıra ambalaja da dönük olacak ve saatte 8,700 tabaka baskı hızına sahip olacak.

Drupa fuarı esnasında sipariş alındı mı? Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Drupa Fuarı Heidelberg için çok başarılı bir fuar oldu ve beklentinin oldukça ötesinde sürpriz siparişler alındı. Fuarın dördüncü gününde global olarak rekor bir sipariş aldık. Sadece Çin’li bir müşteriden 15 adet baskı makinesi siparişi aldık. Bu da bizi çok motive etti diyebilirim. Türkiye tarafından baktığımızda da 2023 yılını rekor satış rakamları ile kapattık. 2023 yılı, HEIDELBERG Türkiye tarihinde en yüksek satış cirosuna ulaştığımız yıl oldu. 2024 yılı başlarında ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum nedeniyle endişelerim vardı. Fuar öncesi, fuar sırasında ve fuar sonrası her gün konulan hedeflerin üzerinde siparişler aldık ve hala almaya devam ediyoruz. Heidelberg Türkiye olarak fuarda verilen hedefleri %214 oranında gerçekleştirdik. Fuarın etkisi ve yatırımların gerçekleştiğini gördükten sonra endişemizin kalktığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Artan işgücü maliyetleri Türk yatırımcıları otomasyona, dijitalleşmeye ve yapay zeka destekli makine ve yazılımlara yatırıp yapmaya yönlendiriyor. HEIDELBERG ile sektörde en iyi ve en yeni teknolojilere yatırım yapıyorlar. Birçok makinemizin kuruluşu yakın bir tarihte başlayacak. Drupa fuarında, Türkiye’de ilk olarak, hem kesim ve ayıklama yapan ve aynı zamanda sıcak yaldız baskı yapan Promatrix 106 FC modelinin satışını gerçekleştirdik. Hem karton ambalajda hem de etiket ve diğer ambalaj makinelerinde siparişler aldık almaya da devam ediyoruz. Siparişlerin yıl sonuna kadar artarak devam edeceğini düşünüyorum.  

2016 -2024 drupa fuarlarını karşılaştırırsak Drupa fuarında değişen neler bu konuda siz neler söylemek istersiniz?

2016 drupa fuarında genel olarak dijitalin çok ön planda olduğunu hissetmiştik. 2024 drupa fuarında da benzer şekilde dijital makine üreticilerinin yoğun katılımı vardı. Heidelberg standında her iki teknolojiye de yer verdi; hem dijital hem de konvansiyonel makinelerimizi sergiledik. Dijital Baskıyı, mevcut teknolojisi ile konvansiyonel makinelere alternatif değil, tamamlayıcı ürün olarak görmeye devam ediyoruz. Dijital makinenin de özellikle hizmet anlamında ve kısa tirajlarda elbette belirli avantajları var. Bunun yanında Konvansiyonel makinelerin birim tabaka maliyetlerinin azalan tirajlarda bile rekabetçi olması, işe hazırlık ve geçiş sürecindeki hızları, ekonomik ömürlerinin uzunluğu ve ikinci el değerleri konvansiyoneli gündemde tutmaya devam ediyor. Dijital makineler gelişirken, konvansiyonel teknoloji de yerinde durmuyor. Yazılımlarla güncellenerek, yapay zekayı da kullanarak maliyet avantajını hala koruyor

2024 Drupa’da ziyaretçilerin azaldığı hakkında neler düşünüyorsunuz?

Fuarı ziyaret etmek isteyen çok sayıda firmanın ve çalışanlarının vize sorunuyla karşılaştığını gördük. Bu durumun fuara olumsuz yansıdığı ve ziyaretçi sayısının önceki drupa fuarlarına bakıldığında azaldığı ortada. Çok sayıda müşterimiz bundan dolayı isteseler dahi fuara katılamadıklarını söylüyorlar. Buna rağmen bizim standımız, fuarın en çok ziyaretçi sayısına ulaşılan yeri oldu. Diğer salonların fazla yoğun olmadığını gözlemledik. Standımızı ziyaret eden tüm müşterilerimize gönülden teşekkür ederiz. 

 

Comments


bottom of page