top of page

Hoşgeldin Labelexpo Europe 2023
Labelexpo Europe 2023

Labelexpo Europe 2023’teki trendler ve yeni teknoloji lansmanlarıyla ilgili bir dizi makalenin ilkinde Andy Thomas-Emans, yeni geleneksel, dijital ve hibrit baskı teknolojilerinin heyecan verici yelpazesini inceliyor

Labelexpo Europe 2023 Brüksel Fuarı ziyaretçileri için dört yıllık bastırılmış teknoloji gelişimini açığa çıkaran önemli bir etkinlik olarak şekilleniyor. Fuarın ana temaları otomasyon, sürdürülebilirlik ve çeşitlilik.

Otomasyon sadece otomatik kurulum değil, aynı zamanda baskı makinesinin daha geniş fabrika ağına entegrasyonu anlamına geliyor. Bu, uçtan uca renk yönetimi, gerçek zamanlı makine izleme ve üretim verilerini Bulut üzerinden raporlama gibi özelliklere olanak tanıyor.

Ayrıca, makine öğrenimi ve yapay zekânın baskı makinesi üzerindeki kameralar ve diğer sensörlerle bağlantılı olarak uygulandığını görüyoruz.


Labelexpo Europe 2023 Automation Arena, bu trendleri vurgulayacak ve dosya oluşturmadan dijital baskıya ve dönüştürmeye kadar tam bir ‘ışıklar kapalı’ üretim iş akışını gösterecek. Katılımcılar arasında CERM, Esko, AVT, Xeikon ve Grafotronic yer alıyor.

Hem baskı hem de dönüştürme süreçlerinin otomatik kurulum ve denetiminin yanı sıra, CERM MIS, ziyaretçilerin kendi akıllı cihazlarından izleyebilecekleri bir Bulut portalı aracılığıyla gerçek zamanlı bilgi toplayacak. CERM, taret geri sarmada her ruloya kapanış etiketlerinin basılmasını gösterecek.

Automation Arena’da basılan iş, Kurz tarafından Xeikon baskı makinesi için geliştirilen yeni bir in-line metalizasyon özelliği de dahil olmak üzere tipik bir şarap etiketini taklit edecek. Ayrıca Label Academy tarafından düzenlenen ve pazardaki etkenler ile malzeme, baskı ve son işlem alanlarındaki en son teknolojilerin ele alınacağı bir şarap etiketi masterclass’ı da düzenlenecek.

Otomasyonun faydaları arasında atıkların azaltılması, çalışma süresinin artırılması ve manuel müdahale ihtiyacının azaltılması yer alıyor; bu sektörün işe alım zorlukları hafifleme belirtisi göstermediği için giderek daha önemli hale geliyor.

Çeşitlendirme, temel basınca duyarlı malzemelerin yanı sıra birincil ambalaj formatları da dahil olmak üzere çok çeşitli desteklenmeyen malzemeleri işleme yeteneği anlamına geliyor.

Bu yılki fuar, temel basınca duyarlı etiketlerin yanı sıra kâğıt ve filmden dik duran poşet üretimi, shrink sleeve’ler ve sargılı etiketlerin sergilenmesiyle gerçek bir dönüm noktasına işaret ediyor.

Muhtemelen Labelexpo’dan ambalaj baskı fuarı olarak bahsetmeye başlamanın zamanı çoktan gelmiştir

Fuar ziyaretçileri, hem dijital hem de geleneksel baskı teknolojilerini, flexpack malzeme yapılarını, kaplama, laminasyon, mürekkep ve kürleme gereksinimlerini, in-line ve near-line dekorasyon seçeneklerini, kalite kontrol ve migrasyon testlerini içeren bir Esnek Ambalaj Rotasını (Flexible Packaging Trail) takip edebilirler.

Buna ek olarak, UVFoodSafe projesinin mevcut durumu hakkında bir sunum da içeren özel bir Label Academy esnek ambalaj masterclass’ı olacak.

Labelexpo Europe 2023, esnek ambalaj üretimine yönelik iki yeni dijital baskı makinesinin küresel lansmanına sahne oluyor. HP Indigo, son derece başarılı HP Indigo 20000’in halefi olan 200k orta web baskı makinesini piyasaya sürüyor. HP ayrıca bir ‘dijital poşet fabrikası’ ekosistemi kurarak poşet üretimini ve shrink sleeve etiketleri de dahil olmak üzere diğer desteklenmeyen filmlerin son işlemlerini gösterecek.

Xeikon, şirketin Titon toner teknolojisini kullanarak koruyucu bir verniğe ihtiyaç duymadan kâğıt poşetlere baskı yapan XT-500 dijital baskı makinesinin küresel lansmanını yapacak (Automation Arena’daki baskı makinesi bu olacak).

Xeikon ayrıca tüm Cheetah 3.0 CX Serisi baskı makinelerine isteğe bağlı olarak takılabilen ve baskı çalışması boyunca yoğunluğu ve kaydı (register) izlemekten sorumlu olan Kalite Ölçüm Modülünü (QMM) piyasaya sürüyor.

Bu yıl esnek ambalajlar için yeni bir su bazlı inkjet teknolojisi dalgası başlatıldı ve Screen, Truepress Pac520P baskı makinesini ilk kez bir Labelexpo fuarında kâğıt poşetlere baskı yaparken gösterecek.

Orta web (670 mm/26 in) UV flekso baskı makineleri de hem esnek ambalaj hem de shrink sleeve etiketlerin baskı ve dönüştürme işlemlerini sergileyecek.

Nilpeter FA-26’yı; Bobst genişletilmiş renk gamı baskısı için onECG teknolojisine sahip Master M6’yı; Lombardi ise hem desteklenmeyen film hem de PS etiketleri basabilen 670 mm genişliğindeki Invicta i1’i getiriyor.

Lombardi ayrıca yeni Invicta i2 orta web teknolojisinin de ön gösterimini yapıyor. Yukarıdakilerden de anlaşılacağı üzere flekso, Labelexpo Americas 2022’deki yokluğunun ardından Labelexpo Europe 2023’te büyük bir geri dönüş yapıyor.

Mark Andy, tamamen servo tahrikli ve verimli basınca duyarlı etiket dönüştürme için optimize edilmiş yeni Pro Serisi flekso baskı makinesini piyasaya sürüyor. Modüler bir sistem ve Mark Andy’nin sMArt link üretim izleme sistemini içeriyor. İlginç bir şekilde Mark Andy, baskı makinesinin herhangi bir zamanda şirketin Digital Pro Max teknolojisini kullanarak hibrit bir baskı makinesine yükseltilebileceğini söylüyor.

Omet, yakın zamanda piyasaya sürdüğü KFlex flekso baskı teknolojisini Labelexpo’ya getiriyor. KFlex, baskı ve dönüştürme ünitelerinin hızlı bir şekilde değiştirilmesine olanak tanıyan yeni bir modüler dönüştürme platformu ve yarı vasıflı operatörlere olan ihtiyacı ortadan kaldırmayı amaçlayan bir otomasyon paketi içeriyor.

Nilpeter, bir dizi destekli ve desteksiz malzemeyi dönüştüren tam otomatik FA-17’yi gösterirken, Etirama giriş seviyesi flekso baskı makinesi, elektronik ön kayıt özellikli servo tahrikli SPS3’ü piyasaya sürüyor.

Hibrit flekso/inkjet baskı makinelerinde de yeni gelişmeler var. Nilpeter ve Screen, Screen’in SAI UV-inkjet motorunu Nilpeter’in FA-Line flekso platformuyla birleştiren üçüncü nesil hibrit baskı makinesini piyasaya sürüyor. Baskı makinesi, genişletilmiş gamut baskı ve beyaz baskı özelliklerini sergileyecek. Buna ek olarak Screen, Truepress L350UV SAI için bazı yüzeylerde zayıf mürekkep yapışması sorununu çözecek bir inline dijital astar prototipini tanıtıyor.

Omet, Durst’un Tau dijital motoruyla çalışan XJet hibrit baskı makinesinin en son versiyonunu getiriyor. Bağımsız dijital baskı teknolojisi için de heyecan verici bir fuar olacak.

Gallus, Heidelberg ile ortaklaşa geliştirdiği Gallus One baskı makinesinin Labelexpo lansmanını yapacak. 340 mm genişliğindeki baskı makinesi, Gallus Labelmaster platformu üzerine kurulu ve 70 m/dak’ya varan hızlarda baskı yapıyor.

HP Indigo, geçen yıl Labelexpo Americas’taki başarılı küresel lansmanının ardından, 6 renk modunda 120 m/dak hızında çalışan V12 baskı makinesini fuara getiriyor.

Durst, Tau w510 RSCi baskı makinesine entegre edilmiş Hawk Eye teknolojisinin küresel lansmanını gerçekleştiriyor. Hawk Eye, görüntü kalitesini korumak için tam renkli bir görüntüden hangi renk kanallarının gerçek zamanlı olarak ayarlanması gerektiğini belirlemek için bilgisayar görüşü ve yapay zeka kullanıyor.

w510 RSCi ayrıca Durst’un yeni geliştirdiği çift beyaz ile donatılacak. Baskı makinesi 510 mm genişliğinde bir tülbent üzerine 100 m/dak hızla baskı yapıyor. Durst fuarda yeni bir dijital baskı makinesinin de lansmanını yapacak.

Toner bazlı AccurioLabel 400 dijital baskı makinesinin yanı sıra Konica Minolta, Industrial Inkjet Ltd (IIJ) tarafından tedarik edilen entegre inkjet modülüne sahip DC 330 Mini sonlandırıcı ile yapılandırılmış giriş seviyesi AL 230’u sergiliyor. Bu ünite beyazdan güvenlik mürekkeplerine ve dijital verniklere kadar çok çeşitli uygulamalar için kullanılabiliyor.

Geçen yıl Chicago’da lansmanı yapılan bir dizi dijital teknoloji Avrupa’da ilk kez görücüye çıkacak

Domino, ana şirketi Brother grubunun Bitstar baskı kafası teknolojisiyle 1200 dpi’de baskı yapan N730i UV inkjet baskı makinesini sergiliyor. Baskı makinesi, dijital baskı motorundan önce ve sonra isteğe bağlı flekso istasyonları ile donatılmış.

Dantex Group, arayüzü, baskı kalitesi ve sonlandırma özellikleri yükseltilmiş bir PicoJet 1200 gösterirken, Dilli daha istikrarlı baskı için yükseltilmiş gerilim kontrolüne sahip Neo Picasso UV inkjet baskı makinesini sergiliyor.

Fuarda lansmanı yapılan ekipmanların listesi büyümeye devam ediyor, bu nedenle www.labelexpo.com adresini kontrol etmeye devam ettiğinizden emin olun.


Comments


bottom of page