top of page

işcan 2024 drupa

İşcan Makina Yön. Kur. Başk. Turan İşcan,

“Geniş bir ekip ile 2024 Drupa fuarındaydık Memnun dönüyoruz”

 Turan bey 2024 drupa fuarını sizden dinleyebilir miyiz?

2024 yılı Drupa fuarı; farklı sebeplerden dolayı 8 yıldan beri ertelenen yapılamayan bir fuar, sektörümüzün ilgi duyduğu takip etiği bir fuar. Biz de 2024 drupa fuarında 60 m2 bir stantla geniş bir ekiple yerimizi aldık. 

Drupa’ ya katılmış olmanın mutluluğunu ve gururunu taşıyoruz. İşcan makine olarak 6. Defa Drupa fuarına katılıyoruz. Daha önce “Topkapı”da ki firmamızla birlikte de katılmıştık. Trendler değişiyor, dünyada ekonominin ağırlık merkezi de değişiyor. Maalesef ekonomi, siyasi gelişmelerden de etkileniyor. Drupa fuarı da bu durumdan etkileniyor. 2024 yılında yapılmış olan Drupa Fuarı, eskisi gibi değil. Eskiden bütün salonlar dolu ve canlıydı. Şimdi maalesef biraz güç kaybı yaşamış. En başta Alman devleti bu fuara gelmek isteyenlere vize kolaylığı sağlamak yerine vize zorluğu yaşatıyor. Ağırlık merkezlerinin dağılmış olması,bu fuardan beklentilerin düşmesi ve insanların zayıflamış olması; bu nokta da fuara ilgiyi azaltıyor. Firmalar kendi dertleriyle uğraşırken şuan da yatırım yapma noktasında değiller diye düşünüyorum.Standınızda ki makinelerden bahseder misiniz?

60 mt2 bir stantla fuara katıldık. Otomatik laminasyon makinesi, oluklu sıvama makinelerini sergiliyoruz. Biz bu makineyi partnerimiz olan firmayla birlikte hazırladık. Bu firmanın neredeyse yarıya yakın bir kısma ilavesini biz yapıyoruz. Topkapı firmamızdan da yıllardır satmış olduğumuz küçük boy sıvama ve hidrolik press makinesiyle burada sergiledik. Biz burada laminasyon konusunda uzmanlığımızı bütün dünyaya özellikle Avrupa’ya ilan ettik. Hedefimiz burada yavaş yavaş Avrupa’ya açılan markamızın daha da yaygınlaşması ve tanınır bir marka olmasıdır. Avrupa’nın tercih ettiği sıvama makinemizin daha da sevilen ve tercih edilen bir marka olmamızdır. Almanya’da, İspanya’da, İtalya’da, Portekiz’de, Yunanistan’da ve bütün balkan ülkelerinde bizim makinelerimiz mevcut. Bu sayılarımızı arttırmak ve biraz daha geliştirme durumundayız.  Fuardan memnun ayrıldık. Görüşmelerimiz olumlu yönde umarım bu fuar sonrasına yansır.

Eklemek istediğiniz;

Biz Drupa’ya önemimizi verdik. Buraya bir sermaye koyduk ve geldik. Makinemizi taşıdık, getirdik ve çalıştırıyoruz. Tamamen bizim Türk teknisyenlerimizin nezaretinde burada sergiliyoruz. Dünya üzerinde ki büyük firmalarla boy ölçüşme durumundayız. Bu fuara katılan bütün Türk katılımcılara teşekkür ediyorum. Alman devletinin her türlü engellemesine rağmen yılmadan buradayız. Ancak bizim İstanbul’da ki Ambalaj fuarımıza da önem vermemiz lazım. İnşallah İstanbul’da ki fuarımız zamanla Drupa fuarının yerini alır demek istiyorum ama bunun için önce fuar idaresinin mantalitesini değiştirmesi ve kendine özgün bir fuar olması gerekiyor.

Comentários


bottom of page