top of page

Inkjet'in (Ekolojik Açıdan) Daha Akıllı Bir Çözüm Olmasının 5+1 Nedeni Nedir?Inkjet'in (Ekolojik Açıdan) Daha Akıllı Bir Çözüm Olmasının 5+1 Nedeni Nedir?


Dijital inkjet tabaka beslemeli baskı ile ekolojik olarak güvenli tarafta yer almanız mümkün. İşte size bu güvene sahip olmanız için 5+1 iyi neden…

Dijital inkjet baskının, düşük enerji tüketimi, sertifikalı mürekkep giderme (deinking) veya çevreye zarar veren kimyasal bileşiklerden uzaklaşma özelliği sayesinde ekolojik olarak da güvenli tarafta yer alırsınız. Bu sonuca tabaka ofsetin hemen hemen eşleşebileceği bir baskı kalitesini de eklerseniz, bir sonraki müşteri toplantınız için özellikle sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda ürünün, mükemmel bir donanıma sahip olabileceğini görebileceksiniz. Modern inkjet baskı alanında en hızlı büyüyen baskı süreçlerinden biridir. Smithers Pira'ya göre 2032 yılına kadar toplam dijital baskı hacminin 3/4'ünden fazlası, inkjet sistemlerinde üretilecek. Ancak bu baskı teknolojisini, baskı alıcıları ve onların matbaaları için bu kadar özel kılan nedir diye soracak olursanız, baskı kalitesi, renk kararlılığı ve esneklik, dijital inkjeti bu kadar çekici kılan unsurlardan sadece bazılarıdır diyebiliriz. Birkaç yılı aşkın süredir bu sistemler, ofset süreçleriyle aynı hatta daha yüksek kaliteye ulaşmaktadır. Ayrıca inkjet, düşük enerji tüketimi gibi çevresel sorunlar açısından da kazanımlar elde etmiştir.


Sürdürülebilirlik açısından inkjet ne yapar?

Modern inkjet sistemlerinin sürdürülebilirlik hedeflerinize ulaşmanıza, çevreyi korumanıza ve aynı zamanda ekonomik üretim yapmanıza nasıl yardımcı olabileceğini görmek için B2+ tabaka beslemeli AccurioJetKM-1e serimize bir göz atalım. Giderek daha fazla matbaa, iyi (ekonomik) nedenlerle üretimlerini ofsetten dijitale kaydırıyor. KM-1e'yi mevcut proseslere entegre ederek kazanımlarınız, hibrit baskı imkânı, otomatik mükemmelleştirme ve daha büyük sayfa boyutları kullanma ve çok çeşitli alt tabakalara baskı yapma seçenekleri olacağı gibi, KM-1e serisi de bu boşluğu kapatıyor olacak. Bütün bunlar aynı zamanda sürdürülebilirliğe de hizmet ediyor. Müşteriniz size neden dijital inkjet baskı almaları gerektiğini sorarsa şayet, işte size 5+1 neden:

1. Düşük enerji tüketimi.


Dijital baskı, prensibi gereği, enerjinin yoğun bir şekilde pozlanması gereken herhangi bir baskı kalıbını gerektirmez. Hassas inkjet çıkış kontrolü sayesinde, cihazlar arasında baskı hazırlığını önemli ölçüde kısaltan, can sıkıcı renk eşleştirme işlemlerine de gerek yoktur. Ayrıca LED kürleme sayesinde kuruma süresine gerek kalmaz, bu da en yüksek kalitede otomatik çift taraflı baskıyı gerçekleştirir. Birlikte ele alındığında, analog ofset proseslerine kıyasla %50'ye varan enerji tasarrufu tahmin edilmektedir. Ek olarak, teknik iyileştirmeler, önceki modele kıyasla daha kısa çalışmalar için KM-1e'nin enerji tüketimini, %40'a kadar önemli ölçüde azaltılmasını sağladı.


2. Geri dönüştürülmüş kâğıt kullanımı.


Diğer tüm baskı teknolojilerinden daha iyi olan dijital mürekkep püskürtmeli baskı, geri dönüştürülmüş kâğıt üzerinde üretim yapabilir. Su bazlı mürekkep sistemlerinden farklı olarak KM-1e, zorlu yüzeylerde bile net metin ve yüksek çizgi kalitesiyle birinci sınıf görüntüler sunar.


3. Sertifikalı (deinking) mürekkep giderme.


Mürekkep giderme, çevreye duyarlı kâğıt geri dönüşümü için kilit bir süreçtir. Mürekkep gidermedeki önemli işlem adımları, mürekkep pigmentlerinin kâğıttan çıkarılması, mürekkebin tanımlanmış bir boyut aralığına parçalanması ve kâğıt hamurundan çıkarılma işlemine denir. Kâğıt, yalnızca mürekkebin giderilmesi tamamlandıktan sonra geri dönüşüm sürecinde beslenebilir. KM-1e serimiz, geri dönüştürülmüş malzemeleri de içeren kuşe kâğıtlar için INGEDE mürekkep giderme sertifikasına sahip, piyasadaki tek B2 dijital baskı çözümüdür. Bu, her büyüklükteki yazıcının daha fazla sürdürülebilirlik için büyük bir adım atabileceği anlamına gelir. Sistemimiz, Uluslararası Kâğıt Geri Dönüşüm Endüstrisi Birliği'nin tüm testlerinden büyük bir başarıyla geçmiştir. Ayrıca bilinmesi gereken bir diğer özelliği, KM-1e serisi mürekkebi, mineral yağ içermez.


4. Daha az tüketim.


Klasik standart inkjet işlemlerinde, basılı görüntünün korunması için genellikle yazdırılan görüntünün vernikle korunması gerekir. Gelişmiş inkjet teknolojimiz, bunu gereksiz kılıyor. Bu, yardımcı malzeme kullanımından tasarruf sağlamakla beraber, sürdürülebilirliğe de hizmet eder. Başka bir özellik: Uçtan uca bir dijital baskı işlemi, alt tabaka kullanımını önemli ölçüde azaltabilir. Baskı sürecindeki her sayfada olağanüstü renk kararlılığı ve tutarlılığı sayesinde atık, minimumda tutulur.


5. VOC oluşumu yok.

KM-1e baskı işlemi, sağlık üzerinde etkileri olabilecek herhangi bir uçucu organik bileşik (VOC) üretmez. Ayrıca bu baskı işlemi çok az su gerektirir ve alkol gerektirmez. Baskı sürecinde zararlı maddelerin ortadan kaldırılması sadece ekolojik açıdan sizi korumaz, aynı zamanda daha gelişmiş ve kârlı uygulamalara izin verir. Örneğin KM-1e, Alman TÜV Rheinland'ın uluslararası "Suitability as a Toy" sertifikasına sahiptir. Test kuruluşu böylece sistemde üretilen baskıların oyuncakların güvenliğine yönelik tüm ulusal ve uluslararası standartlara uygun olduğunu teyit etmektedir.


Tüm bu özellikler; modern inkjet'in ekolojik olarak daha akıllı bir çözüm olmasının 5 iyi nedenini açıklamaktadır. Yine de baskı alıcıları veya ajansları, mürekkep bazlı teknolojilerin ekolojik yönden değerlendirilmesi söz konusu olduğunda, genellikle şüpheci davranırlar. Bu nedenin altında, ofset zamanlarına dayanan ve orada yaygın olan iyileştirme süreciyle ilgili önyargılar yatmaktadır. İşte dijital inkjet lehine ek bir neden daha: "UV" ışınları çevresel manada uyumluluk içermemektedir. Işıkla modern kürleme önemli ölçüde gelişmiştir. UV kürleme için şüpheli cıva, buharlı lambalar yerine artık LED lambalar kullanılmaktadır. Bu LED lambalar artık 235 nm'nin altında aktif ışık yaymaz ve enerjinin yalnızca bir kısmını gerektirir. KM-1e serisinin kapalı üretim odası sayesinde işletme personelinin de UV ışınlarına maruz kalması söz konusu değildir. Modern LED teknolojisi bu nedenle çevre dostu ve güvenlidir.


Çevre dostu baskı

LED tabanlı inkjet, sürdürülebilir üretim süreçleri ve çevre dostu bileşenler ile karakterize edilir. Gelecekte, bu baskı süreci, büyük sürdürülebilirliği nedeniyle ekolojik bir süreç olarak kabul görmeye devam edecektir. Personelinizi ve çevreyi tehlikeye atmadan, LED-UV baskıyı güvenle kullanabilirsiniz. Solvent içermeyen UV mürekkebi sayesinde, çevredeki havaya zararlı maddeler salma endişesi duymadan, baskı süreçlerinizi iyileştirebilirsiniz.


Comments


bottom of page