top of page

Karton ve Oluklu Ambalaj Sanayinin Verdiği Önem; Avrasya Ambalaj Fuarını Zirveye Taşıyor.


İşcan Makine Yön. Kur. Başk. Turan İşcan,Karton ve Oluklu Ambalaj Sanayinin Verdiği Önem;Avrasya Ambalaj Fuarını Zirveye Taşıyor.”

Avrasya Ambalaj fuarının PrintPack bölümünde başından bu yana yer alan İşcan makine fuarda büyük bir alan ile katılacak ve yabancı partnerleri ile birlikte tüm ekiple ziyaretçilerini karşılayacak. 2023 ilk altı ayını 2023 yılı fuar takvimini ve sektörle ilgili sorularımızı İşcan Makine Yönetim Kurulu Başkanı Turan İşcan yanıtladı.

Turan bey sektörü 2022 yılını ve 2023 yılının ilk altı ayını değerlendirebilir misiniz?

2022 yılını çok hatırlamak istemiyoruz, 2023 yılının ilk altı ayındaki gelişmeler her şeyi unutturdu şöyleki 2023 yılı başlarken ülkemizde yaşanan asrın depremi, devamında seçimler ve finans krizi; ki bu finans krizi hala devam ediyor. 2023 yılını kaplamış durum da bize işadamları olarak soruluyor” nasılsınız ,bizde cevaben Türkiye ekonomisi nasılsa öyleyiz diyoruz dolayısı ile bende çok iyimser değilim firmalarımız açısından da bundan sonraki gidişatından da çok iyimser değilim bir tek şuna güveniyorum: Türk girişimcisi ve müteşebbisi bu girdaptan da çıkmayı bilecek donanıma sahip eğer bu kötümser başlangıcı firmalarımızı daha kötü durumlara düşürmek istemiyorsak öncelikli olarak durumumuzu tespit edip önümüzdeki zor günlere , aylara ve zor yıla hazırlık yapmamız lazım.Türkiye'de enflasyonun başını alıp gittiği, döviz kurunun ne olacağı bilinemediği her gün; yeni ekonomi paketlerin açıklandığı , ek vergilerin konduğu maliyetlerin devamlı değiştiği bir ortamda geleceği öngörmekte mümkünatı yok. Sadece yapabileceğimiz şey mevcudumuzu koruyabilmek bizde sektör çalışanlarımızda tedbirlerimizi bu yönde almamız gerektiğini söyleyebilirim.

2023 yılının başlarında asrın feleketi depremi yaşadık İscan Makine olarak bölgeye neler yaptınız? Bu konuda neler söylemek istersiniz?

İlk önce depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralı kardeşlerimizide şifalar diliyorum. Düşüncemiz gereği ‘’ Veren el alan elden üstündür’’ dolayısıyla varsa bir imkanımız, oradaki dost arkadaşlarımızın yardımına koştuk .Firmamızın gücü oranınca ilk başlarda gerek nakti gerek ayni olarak yardımlarımız oldu.Devamında tırlar dolusu su ve diger yardım malzemeleri girişimlerimizi sürdürdük.Biz sorumlu insanlarız vatanımızı seven darda kalan kim varsa dili dini ırkı siyasi görüşü ne olursa olsun yardıma koşarız ki bizde öyle yaptık. Tabi depremde sektörümüzde yakından takip ettik depremde zarar görmüş meslektaşlarımıza da elimizi uzattık ihtiyaçları ne varsa gücümüz yettiği kadar yardımcı olduk olmayada devam ediyoruz. Şunuda söylemek isterim yaşadığımız coğrafya sıkıntılı bir yer tabi insanların hatalarından dolayı düştüğümüz sıkıntılar ayrı, siyasi iktidarların düşürdüğü sıkıntılar ayrı bunun yaninda birde tabiatın verdiği sıkıntılar la uğraşıyoruz yaşadığımız bu deprem felaketi yeryüzünde şimdiye kadar yaşanmış en büyük felaketlerden biriydi yüzeye yakın büyük bir alanı kapsayan bir deprem yaşandı ülkemiz bu konuda şanslı çünkü devletiyle milletiyle bu işin üstesinden gelmek için mücadele etti etmeye devam ediyor. Bugünkü ekonomi sıkıntıların bir kısmında yaşadığımız deprem felaketinin etkisini olduğunu söyleyebilirim.

Işcan makinenin fuar takvimi nden bahseder misiniz?

İşcan makinenin fuar takvimi her sene yoğundur ya fuarlara katılımcı oluruz yada ziyaretçi. 2023 yılının ilk altı ayında 2 fuarda bir fiil bulunduk. Birincisi Almanyadaki Interpack fuarı ikincisi ise Çindeki Sino Corrugated Fuarda ortaklık imzaladığımız firmamızın standında ISCANEX isminin de yer aldığı fuarda olduk türkiye'den gelen misafirlerl standımızda ağırladık son teknolojilerden bilgi verdik güzel ve memnun kaldığımız fuar geçirdik. Bu iki fuar Ekim ayında yapılacak ambalaj fuarına güzel ipuçları veriyor .Şöyleki; Avrupa'da yapılan fuarların yavaş yavaş etkisinin azaldığını söyleyebilirim. Avrasya ambalaj fuarı artık aranılan takip edilen ve bölgesinin en iyi fuarıdır diyebiliriz. Bu arada bizim yer aldığımız salonun yeri değişti ve bundan sonra misafirlerimizi 1. Salonda ağırlayacağız.

Avrasya ambalaj fuarına katılıyorsunuz. Fuarda ziyaretçiler hangi ürünleri görme şansı yakalayacaklar?

Firma olarak şahsım olarak ambalaj fuarına önem veren hatta fuarın ilk zamanlarında kimse yokken kimse bu fuara inanmazken firmamız makineleri ile katıldı şuan itibariyle fuar çok başarılı bir konuma geldi ancak fuar idaresinin karton oluklu ve sert kapaklı ambalaj konusuna biraz daha önem vermesi gerekiyor. Fuarın 2 yılda bir yapılması konusunu gündeme getirenler oluyor kesinlikle bu fikre karşıyım bu fuar her sene olmalı çünkü hep söylerim dünya çok hızlı dönüyor hele Türkiye ve çevresi için daha da hızlı dönüyor bu hız içerisinde bazen 1 yıl bile fuarlardan geri kalmamız bizi teknolojiden geri kalmamız anlamına geliyor dolayısıyla biz bu fuara önem veriyoruz her sene yurt dışı ortaklarımız ve yerli imalatımız topkapı markamızla yeni makinelerle yerimizi alıyoruz. 2023 Avrasya ambalaj fuarındada yeni teknoliji makinelerimizi müşterilerimizin beğenisine sunacağız. Bütün sektörümüzü standımıza bekliyoruz.

Son eklemek istediklerinizi alabilir miyiz?

Öncelikli olarak ambalaj, karton, ve oluklu mukavva da çalışan firmalarımız bu dünya da gelişen konjöktörü iyi takip etmeleri gerekir.

Röportajın üst bölümlerinde çok karamsar tablo çizsekte; şu bir gerçek ülkemiz belli ekonomik sıkıntılar yaşıyor biz makineciler olarak çok cazip bir ortamda değiliz.Döviz kurunun farklılıklar göstermesi bankaların kredi vermemesi firmaların yatırım yapmasını engelliyor. Ancak hayat devam ediyor. İşcan makine olarak, sektörümüze servis ağımızla, yedek parça servisimizle ve satış ekibimizle her zaman yanlarında olduğumuzu bilmelerini isteriz. Sektörümüze bol kazançlı günler aylar yıllar dileriz.


Commenti


bottom of page