top of page

( OMKO ) 2024 Drupa fuarına katıldı.

Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği

( OMKO ) 2024 Drupa fuarına katıldı.
28 Mayıs-7 Haziran 2024 tarihleri arasında Almanya/Düseldorf Messe Excibition Centre’da düzenlenen Drupa 2024 Fuarı’na, Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği OMKO olarak 40m2’lik bir info stant ile katılım gerçekleştirdi. Drupa fuarında OMKO Yönetim Kurulu Başkanı A.Tahsin ATA sorularımız cevapladı.

 

Sn. Başkan, Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (OMKO ) hakkında bilgi alabilir miyiz?

1991 yılında kurulan Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği, başta İç Anadolu Bölgesi olmak üzere dinamik bir alanda faaliyetler gösteren çeşitli büyük ve orta ölçekli şirketlerin üyesi olduğu ve üyelerinin sayısını son 5 yılda %80’in üzerinde artırarak 3.500’ün üzerine çıkartan bir Birliktir. Birliğimiz, üyelerinin teknolojik yeniliklere adapte olmaları konusunda öncü bir rol oynamakta ve firmaların çevre dostu üretim uygulamalarına odaklanarak sürdürülebilir bir şekilde büyüme ve ulusal pazarda rekabet avantajı elde etmeleri için özellikle yurt dışında çeşitli organizasyonlar gerçekleştirmektedir.
Sn. Başkan, Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (OMKO ) pazara ne tür avantajlar sağlıyor?

Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörlerinde ihracat stratejisi büyük önem arz etmekte olup, firmaların uluslararası pazarlarda rekabet edebilmesi ve büyüme sağlayabilmesi için kritik bir role sahiptir. Birlik üyelerinin pazar çeşitlendirmesi, rekabet avantajı sağlama, marka bilinirliği, tedarik zinciri ve maliyet verimliliği ve global ekonomiye adaptasyon kavramlarını benimseyerek, uluslararası pazarlarda başarılı olabilmeleri için sağlam bir ihracat stratejisi oluşturmaları, ülkemizin 2028 ihracat hedeflerinin gerçekleşmesi adına da sağlam temeller oluşturmasında Birlik olarak var gücümüzle çalışıyoruz.
Sn. Başkan, Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (OMKO )  2023, 2024 ihracat rakamları konusunda neler söylemek istersiniz?

Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin 2023 yılı ihracatı 1,1 milyon dolara ulaşırken 2024 yılının Ocak-Mayıs döneminde ise 423 milyon USD olarak kaydedilmiştir. Birliğimiz Ocak-Mayıs dönemi Kağıt-Karton Sektörü özelinde bakıldığında 114 milyon USD olarak gerçekleşirken geçtiğimiz sene 1 milyar 78 milyon USD tutarında ihracat gerçekleştirilmiştir. Birliğimiz iştigal alanında sektör ihracatını doğrudan güçlendirmenin yanı sıra tasarım ve inovasyonun önemini vurgulayarak 15 yıldan bu yana ihracat potansiyeli taşıyan yaratıcı tasarımları ortaya çıkarmak amacıyla “Ulusal Mobilya Tasarım Yarışmasını düzenlemektedir. İnovasyon ve tasarım; üretimin kalbi, ihracatın ise beynidir düsturu ile çıktığımız bu yolda Yarışmamız, geleceğin ve günümüzün tasarımcılarını, yeni malzemelerin getirdiği olanakları, küçülen mekânları ve mobilya sektörünün yapısını dikkate alarak, esnek, yeni koşullara uygulanabilen, çevreye duyarlı, nakliye kolaylığı sağlayan, kullanıcıya daha fazla müdahale olanağı veren mobilya birimleri ve sistemleri tasarlamaya davet etmektedir. Dereceye giren tasarımcılar, Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle gelecekte sürdürülebilir bir rekabet avantajı elde etme bilinçlerini artırmak adına her yıl dünyanın en iyi tasarım okullarında eğitim almakta ve ülkenin geleceğine ışık tutmaktadır.

Sn. Başkan, Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği (OMKO ) üye buluşması konusunda neler söylemek istersiniz?

Her yıl Birliğimiz üyeleri arasındaki bağı güçlendirmek ve sinerji oluşturmak adına geleneksel hale gelen “Üye Buluşmaları” düzenlenmekte ve üyelerin Birlikten faydalanacağı yeni alanlar belirlenmekte, ihracatçının karşılaştığı sorunlar hakkında görüş alışverişinde bulunulmakta ve çözüme yönelik yaklaşımlar için girişimlerde bulunmaktayız.
Sn. Başkan, Orta Anadolu Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Drupa 2024 Fuarına Katılım Gerçekleştirdiniz bu konuda neler söylemek istersiniz?

28 Mayıs-7 Haziran 2024 tarihleri arasında Almanya/Düseldorf Messe Excibition Centre’da düzenlenen Drupa 2024 Fuarı’na, OMKO olarak 40m2’lik bir info stant ile katılım gerçekleştirdik. Ülkemizin mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörlerini yurtdışında tanıtmak amacıyla, çok çalışarak üyelerimize destek vermek ve ihracatımıza katkı sağlamak adına sektörümüzü temsil ettiğimiz ve toplam 1.643 katılımcının ve 48 Türk firması katılım sağladığı fuarda üyelerimizi temsil ettik.

Yoğun ve oldukça verimli geçen fuarda standımızı pek çok ithalatçı ve yatırımcı ziyaret ederken, hem üye firmalarımız hem de sektörümüze dair bilgilendirmeler yapıldı. Fuar süresince katılımcı Türk firmalarını da ziyaret ederek sektör üzerine fikir alışverişleri yapıldı.

Drupa fuarına ekip olarak; Yönetim Kurulu Başkanı olarak ben A.Tahsin ATA, Başkan Yardımcımız Levent ÖZTEKİN,  Şube Müdürümüz Ayfer KOCA, Uzman Yrd. Burçak GÖKMEN ÖZERDEM, Uzman Yrd. Ömer Faruk ÇENET ve Uzman Yrd. Selin ALTUNBOĞA katıldık.

Fuar esnasında Düsseldorf Başkonsolosu Sayın Ali İhsan İZBUL ve Ticaret Ateşesi Sayın İrem EKMEKCİ standımızı ziyaret etti.

Sn. Başkan, Son ne eklemek istersiniz?

Bizler OMKO olarak; ticaret heyetleri ve uluslararası fuarlara milli katılım organizasyonları düzenleyerek firmaların yeni iş bağlantıları kurmalarının yanı sıra uluslararası rekabetlerini geliştirmelerine destek olmaya ve sektörümü Ülkemiz adına en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz.

 

Comments


bottom of page