top of page

PİMMS, DRUPA 2024

 

2024 Drupa fuarında, Pimms Mümessili olduğu firmaların standından memnun olarak ayrıldı.

 Selçuk bey kısaca Drupa fuarını değerlendirebilir misiniz?

8 yıl sonra yapılan Drupa fuarı, sektörün en büyük fuarlarından biri olup tüm dünyadan  ziyaretçilerin geldiği bir Fuar. Biz de Pimms olarak temsilciliğini yaptığımız firmaların standartlarında Türkiye’den gelen misafirlerimizi ağırladık ve yeni ürünlerimizi tanıttık bunun için fuardan memn ayrıldık diyebilirim.

Fuarda en çok dikkatinizi neler çekti, 

2024 yılına geldiğimiz zaman teknolojik birçok gelişmenin olduğunu görüyoruz. En çok dikkatimi çeken, Çin’li firmaların bu fuara çok fazla katılımcıyla geldiğini gördük. Fuarın yarısından fazlasını Çin’li firmalar oluşturuyor. Ama bu firmalar Çok yeni  teknolojilerini tanıtıyorlar.

Pimms olarak sektör değişimi yaptınız bu konuda neler söylersiniz,

Bildiğiniz üzere 3 yıl önce oluklu mukavva ve etiket sektöründe yeni bir alan açacak dijital baskı makinalarin temsilcisi olduk. Bu alanda makine  satışlarına başladık.  Drupa fuarında da bu konuyla ilgili farklı salonlarda mümessilliğini yaptığımız 4 standımız vardı. Özellikle bütün oluklu mukavva üreticilerin ve ofset üreticilerin ilgisini çeken Amerikan Bristol üzerine, Metal levha üzerine ve Plastik yüzeylere 1200 x 1200 dpi baskı kalitesinde baskı yapan, dakikada 50-70 metre baskıya sahip UV baskı makinemizi Sunthinks standında tanıttık . Fuarda en çok ilgi gören makinemiz oldu diyebilirim.

Etiket sektörü için de  yeni distribütörlüğünü aldığımız Plusi firmasının AOBEAD  marka bir 55 cm eninde baskı yapan makinasını tanıttık. Fuara çok büyük bir makine getirdiler ve çok büyük bir ilgi gördü. Dakikada 60 metre hızla çalışıyor 8 renk baskı yapabilen alanın en iyi makinesidir diyebilirim.

Diğer mümessili olduğumuz Xenon marka Oluklu Mukavva Baskı makinasını  fuar alanında tanıtımını gerçekleştirdik. Saatte 1500 m2 baskı hızına sahip özelliği ile sektörün aranan maknası olacağına inanıyorum.

Ayrıca Tamamen dijital bir Mukavva kesim makinesi ANYPACK makinasını tanıttık. Sadece ebatları girerek isteğe göre Rulo kartondan veya plaka kartondan istenen mukavva kutusunun kesimini yapıp katlamaya hazır hale getiriyor. Böylece zamandan tasarruf edip bütün kesimi 1 dakika içerisinde kesip ve kıvırmayı yapıp  sonlandırabiliyor. Çıkışına bir tutkal sürerek de kutuyu kapatma yapabiliyor. Kısacası drupa 2024 fuarını güzel ve hareketli bir fuar olarak bitirdik.
2016 yılında ki Drupa fuarıyla 2024 yılında yapılan Drupa fuarı arasında ki katılımcı ve ziyaretçi farkı hakkında ne düşünüyorsunuz?

2016 yılında ki Drupa fuarı çok kalabalıktı. 2024 Drupa fuarında bu sayı çok daha az. Fuara ziyaretçilerin gelmemesinin en büyük nedeni insanlar artık vize almakta çok zorlanıyorlar. Diğer birçok Arap ülkeleri vize alamadıkları için katılım sağlayamadılar.  Dünyada ki ekonomik azalma da bunun sebeplerindendir. İnsanlar artık mevcut makineleriyle işlerini çevirmeye çalışıyorlar. Türkiyeden gelen ziyaretçiler ve katılımcılar yeterli değil diyebilirim.

Türkiye’de yapılacak olan Ambalaj fuarı hakkında neler düşünüyorsunuz?

Drupa’ya katılamayan firmalar Ambalaj fuarında makinelerini muhakkak sergileyecektir. Biz ambalaj fuarında tamamen yeni teknolojileri tanıtacağız. Hem kesim makinemizi hem Single Pass makinelerimizi tanıtacağız.  Herkesi Ambalaj fuarına bekliyoruz. Drupa fuarına gelemeyip merak edilen ve görmek istedikleri yenilikleri Ambalaj fuarındaki Pimms standındımızda görme fırsatı yakalayacaklar.

 

 

Comments


bottom of page