top of page

SUN-KA'dan Sungurlu'ya Dev Yatırım!


SUN-KA, 1 milyar lira değerindeki yatırımı ile Türkiye'nin ikinci büyük gri karton üretim tesisini Sungurlu'da kuruyor. Geri dönüştürülmüş kağıttan yüksek kaliteli karton üretimi gerçekleştirilecek tesis, sıfır atık prensibi ve karbon emisyonunu düşürme hedefiyle çevreye katkı sağlayacak.


Türkiye'nin ikinci büyük gri karton üretim tesisinin temeli Sungurlu Organize Sanayi Bölgesinde atıldı. Fabrika sayesinde 2 milyon 500 bin ağaç kesilmekten kurtulacak. Sun-Ka firması, Sungurlu OSB'ye 45 bin 500 metrekarelik alana gri karton üretimi yapacak Türkiye'nin ikinci büyük tesisini kuruyor. Yapay zeka ile yönetilen tesis, geleceğe değer katacak. Yatırım maliyeti 40 milyon Euro olan fabrika, 144 bin ton üretim kapasitesine sahip olacak. Fabrikanın tamamlanmasıyla 125 kişiye istihdam sağlanacak, Sungurlu ekonomisine yıllık 12 bin 500 tır lojistik hareketi getirilecek ve ülke ekonomisine yıllık 100 milyon Euro katkı sağlanacak. Fabrika, otomasyon ve yapay zeka kullanarak yüksek kalitede ihracat yapacak ve kendi enerjisini sağlayacak.


Sungurlu’ya 40 milyon euroluk yatırım;

Fabrika sayesinde 2 milyon 500 bin adet ağaç kesilmekten kurtulacak

Türkiye'nin ikinci büyük gri karton üretim tesisinin temeli Sungurlu Organize Sanayi Bölgesinde düzenlenen törenle atıldı. Fabrika sayesinde 2 milyon 500 bin ağaç kesilmekten kurtulacak.

Sungurlu'nun önde gelen firmalarından Sun-Ka, Sungurlu OSB'ye 45 bin 500 metrekarelik alana gri karton üretimi yapacak Türkiye'nin ikinci büyük tesisini kuruyor.

'2 Milyon 500 bin adet ağaç kesilmekten kurtulacak'

Yapay zeka ile yönetilen geleceğe değer katacak bir tesis planladıklarını söyleyen SUN-KA Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Öztekin,

Yeniden Yaşama Felsefesiyle; İç Anadolu’da ilkleri göreceğimiz fabrika yatırımımızın temelini atmış bulunmaktayız, yatırımımızla sıfır atık konseptine uygun, Çevreye saygılı, Atık kağıt ve Bio kütle kullanarak üretim yapacak, yapay zeka ile yönetilen geleceğimize değer katacak bir entegre tesis planladık.

Yatırımımızı rakamlarla ifade edecek olursak;

Yatırım Maliyeti: 40 Milyon €, Üretim kapasitesi: 144.000 ton/yıl

Yeniden yaşama dönen ağaç: 2.500.000-Adet Ağaç/yıl, Yatırım Alanı: 45.500m^2, Kapalı alanı 25.000m^2, Planlanan süre: 36 Ay

Mevcut iş gücümüze ilaveten 125 kişi istihdam edeceğimiz bir fabrika planlıyoruz. Sungurlu ekonomisine yıllık 12.500 tır lojistik hareketi getireceğiz. Ülke ekonomisine yıllık 100 milyon Euro katkı sağlayacağız ve bu cironun yüzde elliden fazlasını 50’ye yakın ülkeye yapacağımız ihracattan elde edeceğiz.

Bu yatırım ile yüksek kalitede, yurtdışı rekabetinde bize güç katacak prosesler ve otomasyon kullanacağız ve tüm tesisi yapay zeka ile kontrol altında tutacağız

Yapacağımız yatırım GES ve Kojenerasyon ile kendi enerjisini kendisi sağlayacaktır. Ülkemize şehrimize ve Sungurlumuza Hayırlı ve de Uğurlu olsun… ifadelerini kullandı.

Fabrikanın temeli atıldı

Sungurlu OSB'de düzenlenen temel atma törenine Çorum Vali Yardımcısı Tamer Orhan, AK Parti Çorum Milletvekilleri Yusuf Ahlatcı, Milli Savunma eski Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, Sungurlu Kaymakamı Fatih Görmüş, Belediye Başkan vekili Bahri Sezen, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları, muhtarlar, işadamları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Comentários


bottom of page