top of page

TEKNOVA YENİ YERİNDE...
TEKNOVA YENİ YERİNDE...


Teknova Matbaacılık Kimya Sanayi ve Tic. A.Ş. Pazarlama ve Satın alma Müdürü Dilay Naz Sezginel ile 2022 yılı ve 2023 yılı değerlendirmesi, yıl içerisindeki fuarlar hakkında ve yeni taşınacakları fabrikayla ilgili konuştuk.Dilay hanım 2022 yılını ve 2023 yılının ilk 6 ayını hem sektör hem firmanız açısından değerlendirebilir misiniz?


2022 yılı Teknova için güzel bir yıl oldu. Yılbaşında belirlediğimiz satış hedeflerimize ulaştık ve döviz bazında ciromuzu %30 arttırdık. Geçtiğimiz yılda özellikle ihracat tarafında beklenenin üzerinde bir satış hacmine ulaşıldı.

2023 yılı ilk çeyreğinde yeni yıl hedeflerimizi yakalamış durumda olmamıza karşın takdir edeceğiniz üzere ülkemizde herkesi etkileyen; özellikle deprem felaketi ve seçim sonrası meydana gelen ekonomik dalgalanmalar bizleri de etkiledi. Bu nedenlerle ikinci çeyrek özelinde memnuniyetle söyleyebilirim ki, bütün zorlu koşullara rağmen daha fazla zorluk ve mücadele ile de olsa hedeflerimizi yakalamış bulunmaktayız. Büyüyen ve gelişen şirketimiz yaptığı yeni yatırım ve projelerle önümüzdeki çeyrek dönemlerde de yeni fabrikasında hedeflere ulaşmaya devam edecektir.Teknova yeni yerine taşınıyor bu konuda neler söylemek istersiniz?


Kısa bir süre sonra 5 bin m2 kapalı alanı olan yeni fabrikamızda sektörümüze hizmet vermeye başlayacağız. Şu an bulunduğumuz fabrika, yüzyıl ofisimiz ve dışardan kiraladığımız depo, ne yazık ki uzun zamandır artan hacmimiz için yetersiz kalmaya başlamıştı. Bu nedenle kapasitemizi karşılayabilecek ve aynı zamanda büyümemize izin verecek yeni bir yer arayışındaydık. yeni fabrikamız ile beraber şu an bölünmüş olan yapımızı da tek bir çatı altında buluşturmuş oluyoruz.

Bu süreci hiçbir müşterimizi mağdur etmeden başarılı bir şekilde yönetmek için adım adım bir taşınma süreci planı oluşturduk, uygun adımlarla ilerleyip sağlıklı bir süreç yürütmek için elimizden geleni yapacağız.


2023 yılının başlarında Ülkemiz asrın felaketi depremi yaşadı, Teknova bu konuda neler yaptı müşterilerine nasıl ulaştı ne tür yardımlar yaptı?


Evet, ne yazık ki hepimizi derinden sarsan ve acısı hiçbir zaman yüreklerimizden gitmeyecek büyük bir felaket yaşadık. Depremde ölen vatandaşlarımıza rahmet, yaralılarımıza da şifalar diliyorum.

Teknova olarak deprem bölgesindeki vatandaşlarımıza bir nebze olsun destek olabilmek adına; tedarik edebildiğimiz, işlerine yaracağını düşündüğümüz ne varsa hazırlayıp gönderdik. Bu bölgede bulunan firmalarımızla da görüşüp onların ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık. Çok zor bir durum, süreç hala devam ediyor. Bu bölgedeki insanlarımızın yaşam alanları yapılana kadar, acıları biraz olsun azalana kadar, bizler yanlarında olmak için elimizden geleni yapmaya devam etmeliyiz.Fuar takviminden bahseder misiniz?


2023 yılına Interpack fuarı ile güzel bir başlangıç yaptık. Teknova için gayet verimli bir fuar olduğunu söyleyebilirim. Interpack fuarında gelen ziyaretçilerimizin hemen hemen hepsi, bir arayış ile standımıza uğramıştı. Fuar dönüşünde de görüştüğümüz firmaların çoğu ile bağlantımızı devam ettirerek satışa dönüştürmek en büyük hedefimizdi ve bunu gerçekleştirdik.


Eylül ayında katılmayı heyecanla beklediğimiz Label Expo fuarı var.

Fuardaki müşteri portföyümüze uygun geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğümüz ve oldukça rekabetçi olan UV Lak grubuna eklediğimiz yeni ürünlerle örneğin LED UV gibi ve halihazırda sektörde kullanılan diğer ürünlerimizle 3A33 No’lu standımızda yerimizi alacağız. Bizler için geliştirilecek çok fazla ürünün olduğu bir sektör, bu nedenle Label Expo fuarı bizim için büyük bir potansiyelin ortaya çıkmasını sağlayacak bir fuar.


Ekim ayında da ülkemizdeki en büyük ambalaj fuarı olan Avrasya Ambalaj fuarında yerimizi alacağız. Daha sonrasında ise yine uzun zamandır katılmayı beklediğimiz Drupa fuarında yerimizi alacağız. Herkesi tüm fuarlardaki standımıza bekliyoruz.


Avrasya Ambalaj fuarında yeni bir ürün olacak mı?


Teknova hem üretici hem de distribütör bir firma. Avrasya Ambalaj fuarında öncelik vereceğimiz ürün gruplarımız, üretimini gerçekleştirdiğimiz Su bazlı flexo mürekkepler, su bazlı dispersiyon laklar, uv laklar, hazne suları, solventler, kalıp kimyasalları olacaktır. Bu ürünlerimize ek olarak, sahaya yeni sürdüğümüz LED UV ürünümüzün tanıtımını da yapıyor olacağız. Yerli üretici olmak bizim sektörümüzde büyük bir kıymet Teknova ‘ da bunlardan bir tanesi.

Bu ürünlerimiz dışında da yıllardır distribütörlüğünü yaptığımız HB Fuller, Continental - Sava, tesa, Baldwin gibi global markalarımıza yer vereceğiz.Son eklemek istediğiniz bir şey var mı?


Öncelikle, Matbaa Dijital dergisine sayfalarında bize de yer verdikleri için çok teşekkür ediyoruz.

Teknova olarak büyümeye ve gelişmeye devam ediyoruz. Yeni çalışan istihdamları, arge projeleri ve üretimde yaptığımız yeniliklerle, müşterilerimize sunduğumuz hizmet kalitesini arttırıcı aksiyonlar alıyoruz.

İkinci nesil olarak bizimde bu başarıda pay sahibi olduğumuzu ve önümüzdeki yıllarda daha da katkımızın büyüyerek artacağını umut ediyoruz.


Tüm sektörümüze bol kazançlı bir yıl olmasını diliyorum.

Comments


bottom of page