top of page

Yaman Ali Fırat: Biz Sürekli Kendini Geliştiren ve AR-GE Konusunda Yatırımdan Çekinmeyen Firmayız

Yaman Baskı Makinaları Firma Sahibi Yaman Ali Fırat: Biz Sürekli Kendini Geliştiren ve AR-GE Konusunda Yatırımdan Çekinmeyen Firmayız


Yflex markasıyla etiket ve ambalaj makineleri imalatı ve ticareti yapan Yaman Baskı Makinaları, ar-ge çalışmaları ile dikati çekiyor. Şirketin kurucusu Yaman Ali Fırat ile Arnavutköy’deki fabrikada sektörü, yeni ürün ve fuar takvimiyle ilgili sohbet gerçekleştirdik.


Yaman bey 2022 yılı firmanız açısından nasıl geçti ? 2023 yılı ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? Genel bir değerlendirme yapar mısınız?

2022 yılı firmamiz için heyecani çok ve bereketli geçti. Makina satışlarında bir önceki yıla göre % 50 artış sağladı. Bunda tabiki yaptığımız yatırımlar ve daha üst teknoloji kullanmamızın etkisi çok oldu. Ana ürün olarak 14 tane flexo baski makinasi satışımız gerçekleşti, bunların 6 tanesi yurtdışı ihracatla sonuçlandirdik. Firmamızın en büyük özelliği müşteri odaklı çalişmamizdir. Müşterilere özel makina tasarlayabiliriz. Onlarin istedikleri özellikleri standart dişi yapabilmemiz bizim açımızdan mutluluk veriyor ve tercih sebebimiz oluyor. Bu arada zonten ofset baski makinasini 2022 yılı içinde hedeflediğimz adetlerde satışını yapıp kurulumlarini bitirmiş bulunmaktayız. Firma olarak üretici bir firma olduğumuz için servis ve yedek parça ile ilgili sürekli stoklarimizin bulunmasi müşteri memnuniyeti açisindan bizi mutlu etmiştir. 2022 deki ekonomik krizi, bizim tarafımızdan ihracatlarimiz ile aşmış bulunmaktayiz. 2022 bizim için bereketli bir yıl olmuştur. 2023 yılında hızlı bir başlangıç yaptık. Şu anda üretim hattında 8 adet flexo baski makinası bulunmaktadır. Umarım 2023 yılını bir önceki yıldan daha iyi kapatırız.

2022 yılı hedeflerinizi gerçekleştirdiniz mi?

2022 yılı hedeflerini beklentilerimizden daha yüksek bir şekilde gerçekleştirdik. Bir yıl önceki satışlarımız %50 arttırdık.

2023 Hedefleriniz nelerdir? Bu hedefler doğrultusunda 2023 yılında yeni projeleriniz yeni ürünleriniz yeni yatırımlarınız olacak mı?

2023 yılında yeni bir makina geliştirme sürecimiz başlamıştır. Bununla ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Açıkçası biz sürekli kendini geliştiren ve ar-ge konusunda yatırımdan çekinmeyen firmayız. Her sene ürün gruplarımıza yeni bir makina eklemekten mutluluk duyuyoruz.

Sektörün büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunacağı düşündüğünüz tavsiye ve önerileriniz nelerdir?

Sektör içinde bizimle aynı makinaları üreten firmalarımıza bu süreçte maliyet hesaplarını çok iyi yapmalarını tavsiye ediyorum, çünkü maliyet hesabını tam hesaplı yapamazsanız sattığınız ürünün size fayda ve kar oluşumunu anlayamazsınız

Sektördeki sıkıntılar konusunda neler söylemek istersiniz?

Açıkçası etiket ve ambalaj sektörüne gittikçe yeni makinalar girmeye başlıyor. Bu süreçte piyasaların birbirine destek olması gerekmektedir.

2023 yılı fuar takviminden bahseder misiniz? 2023 yılının ilk altı ayında hangi

fuarlarda oldunuz yıl sonuna kadar hangi fuarlara katılacaksınız?

2023 yılında Belçika da ki Labelexpo fuarına katılımcı olarak gideceğiz. Bu 4 . sefer katılımımız olacak. 2021 yılında yapılmamıştı fuar bu sene daha hareketli olacağını düşünüyorum. Bir diğer fuar İstanbul’daki Avrasya Ambalaj Tüyap fuarına her sene katılıyoruz bu senede yerimizi alacağız.

Avrasya Ambalaj fuarına katılacaksınız bu fuarda sergilenecek ürünler hakkında ve fuardan beklentileriniz konusunda bilgi verebilir misiniz?

Bu fuarda Zonten marka sonlandırma makinası ve yflex smart 370 flexo baskı makinası sergileyeceğiz.

Son olarak sektöre müşterinize mesajınız var mı?

yflex olarak sürekli kendini geliştiren ve Türkiye de bu işin de gerçekten düzgün ve iyi yapıldığınız göstermeye çalışıyoruz. Ana hedefimiz yurtdışı olmaktadır. Sevindiğimiz en güzel konu yflex artık bir çok ülkede makinası olan ve bir marka değerine ulaşmış olmasıdır. Bu konuda çalışmalarımız devam etmektedir. Marka değerimiz diğer ülkeler tarafından bilinmektedir. 2023 yılı bütün üreticiler için iyi bir yıl olmasını ve başarılı bir olmasını dilerimComments


bottom of page