top of page

drupa 2024


28 Mayıs - 07 Haziran 2024 tarihleri ​​arasında küresel baskı endüstrisinin en önemli etkinliği : drupa

 

On bir günlük bir süre boyunca 50 ülkeden 1.427 katılımcı, sektörü şimdi ve gelecekte etkileyecek yenilikçi teknolojiler, çözümler ve konuları sunacak. Çok çeşitli özel etkinlikler değerli bilgi birikimi sağlayacaktır. Dijitalleşmeye ve sürdürülebilirliğe odaklanın.

 

28 Mayıs - 07 Haziran tarihleri ​​arasında Düsseldorf'ta düzenlenecek dünyanın sektör için en önemli etkinliği drupa'da herkes nihayet yüz yüze buluşup bilgi alışverişinde bulunabilecek olduğundan, uluslararası baskı endüstrisinde şu anda büyük bir heyecan var. Büyük sosyal ve aynı zamanda hızlı teknolojik değişimler ve küresel mega trendlerle karakterize edilen bu değişken zamanlarda şirketlerin tepki vermesi gerekiyor: Önemli gelişmeleri öngörmeyen ve buna göre uyum sağlamayanlar, rekabet güçlerini tehlikeye atacak ve geleceğe yönelik fırsatları boşa harcayacaklardır.

 

drupa bunun için en doğru zamanda yapılıyor. Uluslararası bir karşılaştırmada, baskı teknolojilerine yönelik önde gelen küresel ticaret fuarı, hem endüstrinin en ileri durumunu hem de geleceği şekillendirecek geniş bir yenilik yelpazesini ortaya koyuyor ve yüksek kalibreli bilgi alışverişi, tartışmalar ve sözlü ağ oluşturma için çok sayıda fırsat sunuyor.

 
Tanınmış sektör uzmanları.

Yaklaşık net alan üzerinde. 18 gösteri salonuyla 140.000 m²'lik alanda, 50 ülkeden 1.427 katılımcı, baskı teknolojisindeki güncel trendlerin ve vizyoner fikirlerin tüm yelpazesini sunacak. Ambalaj üretimi ve baskılı ambalaj da son derece önem kazanan iki alandır. Dünyaca ünlü oyunculardan gelecek vadeden yeni girişimlere ve start-up'lara kadar, kayıtlı katılımcıların listesi neredeyse baskı ve ambalaj sektörünün önemli isimlerinden oluşuyor. İşte küçük bir örnek: Bobst, Canon, Comexi, Duplo, EFI, Epson, ESKO, Fujifilm, Heidelberg, Horizon, HP, Kodak, Koenig & Bauer, Kolbus, Komori, Konica Minolta, KURZ, Landa, Müller Martini, Ricoh, Ekran, Windmöller & Hölscher, Xeikon. Katılımcıların tam listesini www.drupa.de adresinde çevrimiçi olarak görebilirsiniz.

 

drupa 2024'ün odak konuları

Sınırlı fosil kaynakları ve karbon emisyonları, sürdürülebilirliğin uzun vadeli şirket stratejilerinin önemli bir parçası haline gelmesine neden oldu. Kaynak kullanımına bağlı olarak baskı ve ambalaj endüstrileri günümüzde enerji ve kaynak tasarrufu sağlayan üretim prosedürlerini zaten kullanıyor. drupa, sürdürülebilir baskı ve ambalaj çözümleri üretimi için önemli gerçekleri ve döngüsel ekonomi hedefine ulaşmak için sektörde hangi trendlerin geliştiğini açıklıyor. Dijitalleşme analog süreçleri değiştirirken yapay zeka da Endüstri 4.0'da giderek daha fazla görev üstleniyor. drupa, geleceğin ve kesitsel teknolojilere özel olarak odaklanarak sektörün tüm katma değer zincirinde en iyi teknolojileri sunuyor. Bu senaryo göz önünde bulundurularak döngüsel ekonomi, otomasyon, baskı/sonlandırma 4.0, yapay zeka, platform ekonomisi ve bağlantı gibi konular konferans programında ve uzman forumlarında merkezde yer alacak.

 

Özel forumlar

Sürekli değişim, yıkıcı süreçler ve bunun sonucunda ortaya çıkan yeni iş modellerinde, drupa özel forumları karar vermede önemli yardımcılardır. Hız sağlarlar ve endüstrinin onsuz yapamayacağı en iyi uygulamaları gösterirler. drupa, ortaklarıyla birlikte sektördeki etkileyici yetkinliğine ve hedef gruplarının geleceğini ilgilendiren konulara güveniyor.

drupa küp

Dijital çağda baskı neden her zamankinden daha önemli? Müşteriler neden basılı ürünleri her zaman sürdürülebilir olarak algılamıyor? Peki karbon ayak izinizi nasıl hesaplıyorsunuz? Bunlar 2024 yılında drupa cube'de tartışılacak konulardan sadece birkaçı. Konferans, 50'den fazla oturumda ilham ve uzmanlık sunuyor. Programda, tanınmış uluslararası endüstri uzmanlarından beş harika açılış konuşması ve iş başarınızı artırma, döngüsel ekonomi ve sürdürülebilirlik, baskı ve ambalajın geleceği gibi konuların yanı sıra yeni iş modelleri ve trendlere ilişkin oturumlar ve en iyi uygulama örneklerine ilişkin sunumlar yer alıyor. Salon 6/Stand F03

 

drupa temas noktası sürdürülebilirliği

Temas noktası sürdürülebilirliği, baskı ve kağıt endüstrilerinin sürdürülebilir dönüşümdeki rolünü ele alır ve mevcut, orta ve uzun vadeli gelişmelere genel bir bakış sunar. Makine ve sistem mühendisliği teknolojileri bu bağlamda, her şeyden önce kalite, üretim sırasında proses güvenliği ve sürdürülebilirlik açısından özellikle önemlidir. Baskı ve kağıt endüstrilerindeki dönüşüm sürecini hızlandırmak ve ölçeklendirme etkilerini gerçekleştirmek için dijitalleşme ve yapay zeka önemli rol oynuyor. Üreticiler, sektör oyuncuları, markalar ve kullanıcılar, temas noktası sürdürülebilirliği konusunda birçok sergide değişimin nasıl gerçeğe dönüşebileceğini hep birlikte gösteriyor. Temas noktası sürdürülebilirliği ziyaretçileri aynı zamanda geniş bir programdan da yararlanabilirler. Salon 14/Stand D60

 

drupa temas noktası paketleme

 

Temas noktası ambalajlama vizyon sahibi, akıllı ambalajlama çözümlerine yoğunlaşıyor ve marka sahiplerini tasarımcılar, baskı hizmeti sağlayıcıları ve dönüştürücülerle bir araya getiriyor. Öğrencilerin ve genç yeteneklerin katılımcılarla ortak projelere dahil edilmesi, katlanır kutular, etiketler, esnek ambalajlar ve oluklu mukavva için benzersiz ambalaj çözümleri vaat ediyor. Bunun ötesinde, sürdürülebilirlik veya e-ticaret gibi küresel mega trendlere ve bunların ambalaj üretimi üzerindeki etkilerine ilişkin önemli sorular tartışılacak. Temas noktası paketlemenin beş temel konusu neo-ekoloji, bağlantı, küyerelleşme, tüketici zihni ve gelecekteki düzenlemelerdir. Salon 3/Stand/B31

 

drupa DNA'sı

Büyük fikirler, küçük bütçe; birçok genç şirket için doğru temasları kurmak ve büyüleyici ve yenilikçi çözümlerini piyasaya sürmek kolay değildir. Bu hedef grup için drupa özel bir platform yarattı: drupa next age (dna). Yeni gelenler, genç yetenekler, start-up'lar ve köklü şirketler eşit şartlar altında ağ kurabilir, işbirliği için uygun ortaklar bulabilir ve yenilikçi iş fikirleri alışverişinde bulunabilir. Bazı katılımcılar için bu, işletmelerini uluslararası uzmanlardan oluşan bir izleyici kitlesine sunmanın ilk şansıdır. Salon 7/Stand 09

 

drupa temas noktası tekstili

 

drupa temas noktası tekstili dünyanın ilk dijital tekstil mikro fabrikasını sunuyor. Bu, dijital simülasyondan tasarıma, animasyon ve sanal işlemeden üretime kadar tamamen bağlantılı, entegre bir süreç zinciridir. Kesin olan bir şey var: Sektör sürekli olarak yeni uygulama alanları kazanıyor ve inkjet teknolojisi sadece giyim ve moda gibi sektörlere değil, aynı zamanda iç tasarım, mimari, otomotiv ve diğer birçok dikey pazara da kapı açıyor. Salon 4/Stand B30

Programa, ortaklara ve her özel forumun konuşmacılarına ilişkin ayrıntılar için https://www.drupa.de/de/Programm

 

drupa 2024, 28 Mayıs Salı gününden 07 Haziran 2024 Cuma gününe kadar, Pazartesi-Perşembe arası saat 10:00'dan itibaren ziyaretçi profesyonellere açık olacak. 18:00'a kadar, Cumartesi + Pazar 10:00'a kadar. akşam 5'e kadar. 1 günlük bilet 60 euro, 3 günlük bilet 165 euro, 5 günlük bilet ise 255 euro. Park biletleri ve toplu taşıma biletleri hakkında bilgiyi bilet mağazasında da bulabilirsiniz: www.drupa.de/1130.

drupa in Düsseldorf: The prime-time event for the global printing industry from 28 May to 07 June 2024

 

Over a period of eleven days, 1,427 exhibitors from 50 countries will present innovative technologies, solutions and topics that affect the industry now and in future. A wide range of special events will provide valuable know-how. Focus on digitalisation and sustainability.

 

There’s a great deal of excitement in the international printing industry right now, as everyone will finally be able to meet up in person and exchange information at drupa, the world’s most important event for the sector, from 28 May to 07 June in Düsseldorf. In these very volatile times characterised by large social and also rapid technological changes and global megatrends, companies have to react: Those who do not anticipate important developments and adjust accordingly will endanger their competitive edge and waste opportunities for the future.

 

drupa is being held at just the right moment for this. In an international comparison, the leading global trade fair for print technologies both demonstrates the state of the industry’s art and a wide spectrum of innovations which will shape the future and offers a multitude of opportunities for high-calibre knowledge exchange, discussions and networking with word-renowned sector experts.

 

On a net area of approx. 140,000 m² with 18 show halls, 1,427 exhibitors from 50 countries will present the entire spectrum of current trends and visionary ideas within print technology. Production of packaging and printed packaging are two areas which have also significantly gained in importance. From renowned global players to aspiring newcomers and start-ups – the list of registered exhibitors is almost a who-is-who of the printing and packaging industry. Here is a small sample: Bobst, Canon, Comexi, Duplo, EFI, Epson, ESKO, Fujifilm, Heidelberg, Horizon, HP, Kodak, Koenig & Bauer, Kolbus, Komori, Konica Minolta, KURZ, Landa, Müller Martini, Ricoh, Screen, Windmöller & Hölscher, Xeikon. You can view the complete list of exhibitors online at www.drupa.de.

 

 

drupa 2024 focus topics

Limited fossil resources and carbon emissions have caused sustainability to become an essential part of long-term company strategies.  Depending on the use of resources, the print and packaging industries are already using manufacturing procedures that save energy and resources today. drupa explains the important facts for sustainable production of print and packaging solutions and which trends are evolving within the sector in order to achieve the goal of a circular economy.

Digitalisation is changing analogue processes, while artificial intelligence is taking on more and more tasks in Industry 4.0. drupa presents top technologies across the industry’s entire added value chain with a special focus on future and cross-sectional technologies. With this scenario in mind, topics like circular economy, automation, printing/finishing 4.0, artificial intelligence, platform economy and connectivity will be taking centre stage in the conference programme and expert forums.

Special forums

In times of constant change, disruptive processes and the resulting new business models, the drupa special forums are important aids for decision-making. They provide impetus and show best practices which the industry cannot do without. Together with its partners, drupa relies on its impressive range of competence across the industry and the topics which concern the future of its target groups.

drupa cube

Why is printing more important than ever in the digital age? Why do customers not always perceive printed products as sustainable? And how do you calculate your carbon footprint? These are just some of the issues that will be discussed in the drupa cube in 2024. In more than 50 sessions, the conference offers inspiration and expertise. The programme features five great keynotes from renowned international industry specialists and presentations about topics like increasing your business success, circular economy and sustainability, the future of print and packaging as well as sessions and best practice examples regarding new business models and trends. Hall 6/Booth F03

drupa touchpoint sustainability

touchpoint sustainability deals with the role of the printing and paper industries in sustainable transformation and offers an overview of current, mid- and long-term developments. Technologies from mechanical and systems engineering are especially important in this context, above all with regard to quality, process safety during production and sustainability. Digitalisation and AI play key parts in order to accelerate the transformation process in the print and paper industries and to realise scaling effects. Manufacturers, industry players, brands and users together show how change can become reality in their many exhibits at touchpoint sustainability. Visitors to touchpoint sustainability can also enjoy a broad accompanying programme. Hall 14/Booth D60

 

drupa touchpoint packaging

 

touchpoint packaging concentrates on visionary, intelligent packaging solutions and brings brand owners together with designers, print service providers and converters. The involvement of students and young talents in partner projects with exhibitors promises unique packaging solutions for folding boxes, labels, flexible packaging and corrugated cardboard. Beyond this, there will be discussion of important questions regarding global megatrends and their impact on packaging production, for example sustainability or e-commerce. The five key topics of touchpoint packaging are neo-ecology, connectivity, glocalisation, consumer mind and future regulations. Hall 3/Booth/B31

 

drupa dna

Big ideas, tiny budget – for many young companies, it’s not easy to make the right contacts and establish their fascinating and innovative solutions on the market. For this target group, drupa has created a special platform: drupa next age (dna). Newcomers, young talents, start-ups and established companies can network on a level playing field, find matching partners for cooperation and exchange innovative business ideas. For some participants, this is the first chance ever to present their businesses to an international audience of experts. Hall 7/Booth 09

 

 

drupa touchpoint textile

 

The drupa touchpoint textile presents the world’s first digital textile microfactory. This is a fully connected, integrated process chain – from digital simulation to design, animation and virtual rendering to production. One thing is sure: The industry is constantly gaining new fields of application, and inkjet technology not only opens doors to sectors like clothing and fashion, but also to the interior design, architecture, automotive and many other vertical markets. Hall 4/Booth B30

For details regarding the programme, partners and speakers of each special forum, see: https://www.drupa.de/de/Programm

 

drupa 2024 is open for visiting professionals from Tuesday, 28 May to Friday, 07 June 2024, Mon–Thurs from 10:00 a.m. to 6:00 p.m., Sat + Sun from 10:00 a.m. to 5:00 p.m. A 1-day ticket costs 60 euros, a 3-day ticket 165 euros, and a 5-day ticket 255 euros. Information about parking tickets and tickets for public transport is also available at the ticket shop: www.drupa.de/1130. 

 

 

Comments


bottom of page