top of page

Sun Chemical Su bazlı ürünler Satış Müdürü Gözde Keleş.....

Sun Chemical Su bazlı ürünler Satış Müdürü Gözde Keleş ‘’ Sun Chemical olarak sektöre fayda sağlayan hem sosyal hem de kurumsal faaliyetlerde daha yoğun olarak yer almaya devam ediyoruz’’


Gözde hanım, sizi tanıyabilir miyiz? Mesleğe ne zaman başladınız, görevleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?


Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden 2022 yılında mezun oldum. Kariyerime Satış ve Pazarlama alanında başladım. 2104 yılında İngiltere de MBA eğitimini tamamladıktan sonra şu an yaşadığım yer olan İzmir’e deldim. 2015 yılından itibaren 8 yıldır Sun Chemical da su bazlı ürünler Satış Müdür olarak çalışmaktayım.


SunChemical Türkiye ile ilgili bilgi verir misiniz? Kuruluşundan bu yana geçen süreci anlatır mısınız?


DIC Grubu üyesi olan Sun Chemical, dünyanın en büyük matbaa mürekkebi ve pigment üreticisidir. Sun Chemical, Yıllık 8,5 milyar $’ı aşan satış cirosu ile, tüm dünyada 22000’den fazla çalışana sahiptir. Yönetim merkezimiz Parsippany, New Jersey, A.B.D.’dedir. Türkiyede; yaklaşık 300 kişilik ekibimiz ile İzmir (merkez) ve Gebze’de üretim yapmaktayız ve İstanbul’da da bir depoya sahibiz. Türkiyede ki başlangıcımız Bakim adıyla 1987 yılında 10 kişilik çekirdek ekip ile, 1.000 m²’lik alanda ilk solvent bazlı mürekkep üretimidir.1990 yılından itibaren su bazlı mürekkepler ve tüm ambalaj sektörünün ihtiyacına yönelik diğer ürünleri de portföyüne ekleyerek , 1993 yılında Çiğli Atatürk Organize Bölgesindeki ilk fabrikasına taşınmıştır. Bakim, 1995 yılında dünyada mürekkep konusunda en ön sıralarda yer alan Coates Lorilleux Grubu ile gerçekleştirdiği ortaklık ile Bakim Coates Lorilleux adını almıştır. 2000 yılında Coates Lorilleux’nun sahibi olan Fransız Total grubu mürekkep sektöründen çıkmaya karar vermiş ve dünyadaki tüm mürekkep fabrikalarını Sun Chemical’a satmıştır. Eylül 2000’de de yerel hissedarların hisselerini satın alarak %100 yabancı sermayeli bir firma haline gelmiştir. Sun Chemical, 2004 yılında ÇBS grubuna ait olan Printaş Matbaa Mürekkeplerinin bazı varlıklarını satın alarak sıvı mürekkepler alanında sürdürdüğü liderliğini gazete ve ofset mürekkepleri alanına da taşımıştır. Zaman içinde ambalaj mürekkebine talebin artması ile büyüme yoluna giden Sun Chemical Çiğli fabrikasında su ve solvent bazlı mürekkeplerinin üretimini ayırarak solvent bazlı mürekkebi Aliağa’da yeni kurduğu tesise taşımaya karar vermiştir. İnşaatı 2014 yılında başlayan ve 50.000 m2’lik alana kurulu yeni tesisimizde üretime 2016 yılının ilk çeyreği itibari ile başlanmıştır.


Satışını yaptığınız ürünlerde kullanılan teknoloji ve ayrıcalıklarınızdan bahseder misiniz?


Ambalaj sektörü başta olmak üzere yayıncılık, plastik, tekstil, kozmatik ve diğer endüstriyel pazarların malzeme tedarikçisi konumundayız.

Sun Chemical olarak fleksible ambalaj ve oluklu mukavva sektörüne yönelik mürekkepler, özel kaplamalar , tutkallar, digital renk yönetimi çözümleri ve marka renk yönetimini içeren geniş bir ürün portföyü ve her firmaya özel tasarlanan çözümlerimizi müşterilerimize sunuyoruz.

Kâğıt ve karton baskı için tasarlanan su bazlı mürekkeplerimiz, esnek ambalajlara yönelik polietilen (PE), polipropilen (PP) ve polietilen tereftalat (PET) dahil olmak üzere çok çeşitli filmlere yüzey baskısı için tasarlanmış solvent bazlı mürekkepler ve tüm offset ürün grubu ana hammaddeden nihai ürüne fabrikalarımızda son teknoloji ile üretilmektedir.

İlave olarak Sun Chemical'ın büyüyen ve gelişmeye devam eden dijital baskıya yönelik özel formülasyonlar ile tasarlanan ve uygulama uzmanlığıyla desteklenen OEM yazıcılara yönelik püskürtmeli mürekkepleri ve kaplama çözümleri, ambalaj, tekstil, dekor, seramik ve fayans, etiket ve plastik kartlar gibi birçok endüstriyel ürün grubunda kullanılmaktadır.


Sektörün büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunacağı düşündüğünüz

tavsiye ve önerileriniz nelerdir?


Günümüzde Sun Chemical için olduğu gibi birçok firma ve marka sahibi için de iş süreçlerinin her alanında Sürdürülebilirlik uygulamalarına geçiş artık en önemli konu haline gelmiştir. Sürdürülebilirliğe yaklaşımımızın, ürünlerimizi geliştirme, üretme ve dağıtım şeklimizin yanı sıra müşterilerimizle nasıl çalıştığımıza da rehberlik ediyor olması çok önemlidir. Sun Chemical da biz dünyanın dört bir yanındaki üretim tesisleri ve laboratuvarlarımızda, araştırma ve ürün geliştirme süreçlerindeki sürdürülebilirlik çabaları ile portföyümüze çok çeşitli bio yenilenebilir, kompost uyumlu ve Sun Chemical da biz dünyanın dört bir yanındaki üretim tesisleri ve laboratuarlarımızda, araştırma ve ürün geliştirme süreçlerindeki sürdürülebilirlik çabaları ile portföyümüze çok çeşitli bio yenilenebilir, kompost uyumlu ve geri dönüştürebilir ürün gerileri geliştirdiğimiz gibi müşterilerimize de önerdiğim,z, digital renk yönetim çözümleri (SunColorBox) ile birçok sürdürülebilirlik avantajı sunmaya çalışıyoruz. İlave olarak ülkemiz ve ambalaj sektöründeki birçok firma için ana ihracat pazarı olan Avrupa da Yeşil Mutabakat ve benzeri birçok yeni regülasyon ve kurallar halihazırda uygulanmaya başlamıştır. Bu değişim ve yenilikleri yakından takip etmek ve önlem almak sektörümüzün büyümesi için bir diğer önemli konudur.Hedefleriniz nelerdir? Bu hedefler doğrultusunda 2023 yılında yeni projeleriniz yeni ürünleriniz olacak mı?


Pandemi sonrası ivme kazanan Sürdürülebilirlik çalışmalarına ek olarak, geri dönüştürülebilir mürekkepler, bariyer özellikli tutkallar, özel kaplamalar ve yenilikçi ürünler konusunda müşterilerimiz ile yakın çalışılmalar gerçekleştiriyoruz.

Sektöre fayda sağlayan hem sosyal hem de kurumsal faaliyetlerde daha yoğun olarak yer almaya devam ediyoruz.


Dijital çağı yaşıyoruz bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?


Hızla değişen ve dijitalleşen günümüz dünyasında, bu değişim ve dönüşüm sürecini anlamanın ve bu sürece bireyler, kurumlar ve toplumlar olarak uyum sağlamanın çok önemli olduğuna inanıyorum. Bizlerde bu kapsamda Ürün ve hizmet yönetim süreçlerimizde de digital çağın gerekleri olan farklı ve yeni uygulamaları müşterilerimizin hizmetine sunmaya devam ediyoruz.


2022 yılı ekonomik olarak hedeflediğiniz satışları rakamları yakalayabildiniz mi?


2022 iş sonuçlarımız, durgun ekonomi, yüksek enflasyon sürecinin etkileri, ambalaj sektöründeki göstergeler ve Pazar daralması düşünülerek bir önceki sene ile paralel ve hedeflerimiz doğrultusundaydı.


2023 yılı satışlar ve hedefleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

2023 yılı ilk çeyrek itibariyle oldukça zorlu bir yıl olarak başladı. Hem ülkemizde yaşanılan beklenmedik ve üzücü olaylar hem de küresel piyasalardaki durgunluk, iş süreçlerimizde çok hızlı değişimleri ve hedeflerimizde sapmaları beraberinde getirdi. İçinde bulunduğumuz yüksek enflasyonist ortam ise tüm süreçlerimizi etkilemeye devam etmektedir ancak her şeye rağmen ilk yarı yılın 2022’ye paralel geçtiğini söyleyebilirim.

2. yarıyıla sektörden beklenilenden daha iyimser bir havada başladık. Bunun sürekliliğinin olacağını umuyoruz. Ancak içinde bulunduğumuz belirsizlik ve anlık değişimler bu olumlu seyri değiştirebilir kanaatindeyim.

Sektörle buluşmalarımız, satışlarınız, görüşmeleriniz teknik anlamda desteğiniz nasıl oluyor?


Sun Chemical olarak stratejimizin müşterilerimizin hedeflerine ulaşmaları için en yenilikçi ve doğru çözümü önererek iş ortaklığı yapmak olduğunu söyleyebilirim.


Ürünlerimizin en yüksek teknolojide ve en iyi kalite de üretilip, hızlı ve etkin bir operasyon desteğiyle müşterilerimize ulaştırılması ve sonrasında 7/24 sağladığımız müşteri teknik desteği işimizin çok önemli bir kısmını oluşturmaktadır.


Müşterilerimizden gelen talep doğrultusunda veya müşterilerimizle beraber belirlediğimiz düzenli periyodlar da ekiplerimiz yerinde teknik destek, eğitim ve hizmet sağlamaktadır.SunChemical Türkiye olarak sosyal sorumluluk etkinlikleriniz konusunda neler söylemek istersiniz?


Kurumsal bakış açımızın prensiplerinden olan sürdürebilirlik ilkesine dayalı olarak uzun vadeli projelere destek veriyoruz. Sivil toplum kuruluşlarına eşit mesafede yaklaşarak Çevre, Eğitim, Kültür – Sanat, Sağlık alanlarına katkı sağlayan çeşitli projelerde yer alıyoruz. Örneğin; Ege Orman Vakfı ile, 1996 yılına dayanan bir iş birliğimiz söz konusu, aynı şekilde Türk Eğitim Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı ve BASEV’de başarılı mesleki eğitim öğrencilerine burs imkânı sunan fonlarımız var. Bu fonları, çalışanlarımız, tedarikçilerimiz ve müşterilerimiz için gerçekleştirilen çeşitli bağış türleri ile destekliyoruz. Bu sayede sektörümüzün ihtiyaç duyduğu mesleki eğitim altyapısını da desteklemeyi hedefliyoruz.


İzmir’de iş birliği içerisinde olduğumuz iki farklı meslek lisesi var. Kimya ve Gıda Teknolojisi okuyan öğrencilerin mesleki ve kişisel gelişimlerini etkileyecek çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bu yıl Cumhuriyet Nevvar Salih İşgören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile işbaşı öğrenme projesi gerçekleştirdik. Gıda Teknolojisi alanında okuyan öğrenciler 14 hafta boyunca hafta bir gün fabrikamıza gelip hem teorik hem de laboratuvarlarımızda uygulamalı eğitim aldılar, başarılı öğrencilere şirketimizde staj desteği sağladık. Kültür sanat alanındaki farkındalıklarını arttırmak için kültürel gezilere sponsor olduk, okullarındaki kütüphaneyi yeniledik ve belirli aralıklarla kitap bağışında bulunmaya devam ediyoruz.


Sun Chemical Türkiye olarak gurur kaynağımız olan başarılı bir kurumsal koşu takımımız var. Her yıl İzmir Maratonu veya İstanbul Maratonu’na katılarak bir sivil toplum kuruluşunu desteklemek için koşuyoruz. 2016 yılından bu yana Koruncuk Vakfı, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı, Celebral Palsy Türkiye / Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, Kanser Savaşçıları Derneği olmak üzere çeşitli kuruluşlar adına koştuk ve kayda değer tutarlarda bağış topladık.


Kültür – Sanat başlığı altında, Etik Sanat Evi iş birliği ile gerçekleştirdiğimiz Monoprint günlerinin sponsorluğunu üstleniyoruz. Monoprint günlerinde, çeşitli akademisyen ve sanatçılardan tarafından mono baskı tekniği ile Sun Chemical tarafından üretilen mürekkeplerle eserlerini çalışıyorlar. Yaklaşık 3 – 4 aylık bir zaman dilimini kapsayan atölye çalışmaları sonucunda, özel bir jüri tarafından derecelendirilen çalışmalar sergileniyor. Bu yıl da, 1 Haziran ve 31 Temmuz tarihleri arasında İzmir Fuar – Atlas Pavyonu’nda 4. Monoprint Günleri Sergisi’nde sanatseverlerle buluşan eserlerin tüm aşamalarına destek olduk, harika bir enerji ve atmosferle süreci tamamladık.


Tüm bu başlıkların dışında destek sağladığımız ve iş birliği içerisinde olmaya devam ettiğimiz birçok kuruluş, planlanan ve hayata geçirilecek sosyal sorumluluk projelerimiz var. Sun Chemical Türkiye olarak, yüksek sosyal sorumluluk bilinciyle, gücümüzü ve enerjimizi sosyal sorumluluk çalışmalarına aktarmaya, farkındalık yaratmak için çeşitli projelerde yer almaya devam edeceğiz.


2023 Yılı katılacağınız fuar ve etkinlik takviminden bahseder misiniz?

Haziran ayında OMÜD’ün gerçekleştirmiş olduğu Sempati Üyeliği Tanıtım Etkinliğine ana sponsor olmuştuk, sektörümüz için kıymetli bir etkinlik gerçekleştirildi. Gelecek etkinlik takvimimizde ise, Eylül ayında SIGN fuarında, Ekim ayında 28. Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı’nda, Aralık ayında ASD Kongresinde Altın Sponsor olarak yer alacağız.
Comentarios


bottom of page